Caravaggio, geniálny maliar a známy rebel – 3 velikáni – 3. časť

Caravaggio, geniálny maliar a známy rebel – 3 velikáni – 3. časť

Caravaggio bol popredný taliansky maliar z konca 16. a začiatku 17. storočia, ktorý sa stal známym intenzívnym a znepokojujúcim realizmom svojich rozsiahlych náboženských diel, ako aj svojimi násilnými činmi a prchkosťou.

Caravaggio – génius s obrovským vplyvom

Narodil sa v roku 1571 v Miláne. Často maľoval príbehy z Biblie ako krvavé drámy. Udalosti vzdialenej posvätnej minulosti inscenoval tak, ako keby sa odohrávali v súčasnosti, pričom vychádzal zo živých modelov, ktoré zobrazoval v ostro modernom šate. Poukázal na chudobu a obyčajnú ľudskosť Krista a jeho nasledovníkov, apoštolov, svätých a mučeníkov, prostredníctvom ich otrhaného oblečenia a špinavých nôh. Vyvinul tiež veľmi originálnu formu šerosvitu, využívajúcu extrémne kontrasty svetla a tmy, aby zdôraznil detaily gest alebo výrazu tváre: vystretú ruku, pohľad zúfalstva alebo túžby.

Jeho vplyv na chod západného umenia bol nesmierny. Caravaggiova práca formovala prácu mnohých neskorších umelcov, od Rembrandta v Holandsku a Diega Velázqueza v Španielsku až po Théodora Géricaulta vo Francúzsku.

Caravaggio a jeho povesť

Caravaggiova povesť bola zatienená počas jeho vlastného života a po jeho predčasnej smrti búrlivými a nakoniec tragickými okolnosťami jeho osobného života. Na vrchole svojho úspechu spáchal vraždu v Ríme a následne strávil veľkú časť svojej neskoršej kariéry – keď vytvoril aj mnohé zo svojich najpútavejších diel – ako utečenec pred spravodlivosťou. Bol vnímaný ako rebel proti  konvenciám. Jeho predpokladané, ale nepreukázané homosexuálne sklony, ktoré boli odvodené tak z jeho obrazov, ako aj z určitých historických dokumentov, pridali jeho legende na intrigách. V skutočnosti bol subtílnejším, citlivejším a intelektuálne ambicióznejším umelcom, ako by mohli naznačovať mýty, ktoré sa okolo neho nahromadili. Dôkladná kontrola archívnych informácií týkajúcich sa jeho osoby, jeho priateľov a nepriateľov – značne rozšírených výskumom z konca 20. storočia v archívoch Ríma, Neapola a Malty – odhalila, že aj jeho najzjavnejšie impulzívne činy sa riadili určitou logikou, aj keď to bola často logika odvety. Bol to násilník, ale žil v násilných časoch.

Ovplyvnilo ho detstvo?

Jeho neposlušný a ohnivý temperament a hlboký zmysel pre opustenosť môžu mať svoj pôvod v traumatických udalostiach z jeho raného detstva. Vo veku šiestich rokov stratil Caravaggio takmer každého mužského člena svojej rodiny kvôli moru. Útržkovité dôkazy svedčia o jeho prehýrenej mladosti, počas ktorej budúci maliar ovládal umenie šermu – neskôr sa ukázal ako skúsený duelant – a dostal sa do problémov so zákonom. Lombardiu opustil v roku 1592.

Caravaggio – ako to bolo ďalej?

Do rodného regiónu sa už nikdy nevrátil. Presné okolnosti okolo jeho odchodu z Milána zostávajú nejasné, ale okrajové poznámky v rukopisnej kópii ranej správy Giulia Manciniho o Caravaggiovom živote naznačujú, že bol zapojený do nejakej formy násilného incidentu zahŕňajúceho vraždu policajta. Jeho ďalší život bol naozaj veľmi pestrý. Množili sa jeho vystúpenia na súde pre rôzne narušenia pokoja. Samozrejme, veľa maľoval. Začiatkom leta 1605 dokončil svoj oltárny obraz Madony z Loreta, ľudovo známej ako „Madona pútnikov“, pre kaplnku Cavalletti v rímskom kostole Sant’Agostino. Koncom mája toho istého roku bol Caravaggio znovu zatknutý za to, že nosil svoj meč a dýku na verejnom mieste. Neskôr bol opäť zatknutý za ťažké ublíženie na zdraví.

Ako to pokračovalo? Chcete vedieť viac? Článok o Caravaggiovi nájdete v knihe “Taliansko a láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Životný štýl” na strane 103.

Kúpte si tlačenú knihu v E-shope

O ňom a o veľa iných veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

V našom E-shope vás čaká tiež tlačená kniha zameraná na krásy talianskej gastronómie… Sprievodca talianskou gastronómiou a jedlami, chuťami, vôňami a spomienkami, od predjedla až po dezert, ale nielen to… Nájdete tu okrem iného až 88 receptov, ktoré sú doplnené krásnymi fotografiami. Recepty zvládne aj začínajúci obdivovateľ talianskej kuchyne a ingrediencie sú ľahku dostupné. Stačí vyskúšať. Knihu si môžete objednať v našom E-shope. K objednávke posielame malý darček zadarmo.

kniha
Kniha o talianskej gastronómii s receptami

Ďalšie informácie – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha o cestovaní po Taliansku

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

textil
Textilné darčeky
Naše zápisníky
knihy
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”
Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko ♥ srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *