Cane corso – neprekonateľne láskavý ochranca

Cane corso – neprekonateľne láskavý ochranca

Plemeno psa u nás nie až tak rozšírené a známe. Taliansky mastif alebo cane corso italiano (cane po taliansky „pes“, corso z latinského cohors „ochranca“).

Plemeno pochádzajúce z Talianska

Cane Corso je svalnatý pes, ktorý môže vážiť 45 až 65 kilogramov. Plemeno pochádza z Talianska a bolo Rimanmi používané vo vojne, po páde Ríma aj ako lovecké, pastierske a strážne. Zdroje o ňom uvádzajú, že je to pes odvážny, razantný, svojhlavý no rozvážny, spolu s ohromnými obrannými vlohami. Nie je to však pes pre začínajúceho chovateľa, vyžaduje si pevnú ruku, dôslednosť a láskavý prístup. V súčasnosti je využívaný najmä ako rodinný pes a ochranca majetku.

Elegantný vzhľad

Čo sa týka vzhľadu, je to pomerne veľký pes, nie však obrovský. Jeho vzhľad je harmonický a plný sily, zároveň však pôsobí elegantne. Pohybuje sa pokojne a sebaisto. Má dlhú hlavu so silnými čeľusťami visiacimi hornými pyskmi a ňufákom viditeľne kratším ako lebka. Oči má oválne, výraz tváre pozorný a bystrý. Uši má nasadené vysoko, v minulosti pre pôvodné využitie psa boli vzpriamené kupírované do rovnostranného trojuholníka, dnes trojuholníkové klopené. Chvost je kupírovaný na štyri články, nesený trochu vyššie, nie však vztýčený. Cane corso má srsť krátku, pevnú, lesklú, s jemnou podsadou. Farba srsti môže byť čiernošedá, šedá, svetloplavá, gaštanová, žíhaná, svetlé jedince mávajú tmavú masku. Pre plemeno sú charakteristické vlastnosti ako vernosť, poslušnosť, sila, vytrvalosť a odvaha, ktoré boli pestované celé storočia. Pes tohto plemena je absolútne verný svojmu pánovi a rodine, zmenu majiteľa nesie veľmi ťažko. Ochranu majetku má geneticky zakódovanú, nie je potrebný špeciálny výcvik. K úplne cudzím ľuďom sa chová rezervovane, pozorne sleduje situáciu, avšak bezdôvodne nie je agresívny ani nenapadá. V prípade nebezpečenstva však zakročí razantne a nekompromisne, nikdy však neútočí ako prvý. Miluje deti a rád sa zúčastní každej detskej hry. S výchovou psa treba začať čo najskôr – od šteniatka. Je nevyhnutná dôkladná socializácia, stanovenie pravidiel správania. Ďalším krokom je základný výcvik poslušnosti a neskôr je možný aj ďalší špeciálny výcvik. Je potrebná veľká trpezlivosť a dôslednosť, prístup musí byť však citlivý a spravodlivý.

Rodinný pes

V súčasnosti je toto plemeno najmä spoločníkom a rodinným psom, ale má mnohostranné využitie. Ako pracovný pes je vhodný na obranu, pachové práce alebo silové športy. Obľúbenosť plemena Cane corso stúpa pre jeho silný teritoriálny pud a obrovskú lásku a oddanosť k svojmu majiteľovi a rodine.

Poznám osobne jedného sympatického mladého muža, ktorý toto plemeno doma má a nadovšetko ho miluje. No povedzte – nie je krásny a vznešený?2 thoughts on “Cane corso – neprekonateľne láskavý ochranca”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *