Bývať na brale nad morom? Áno alebo nie? Zážitky z Kalábrie – časť 1. – cesta a pobyt v Capo Vaticano

Bývať na brale nad morom? Áno alebo nie? Zážitky z Kalábrie – časť 1. – cesta a pobyt v Capo Vaticano

Rozhodli sme sa navštíviť Kalábriu. Jednu z najkrajších oblastí Talianska. Zvolili sme letnú dovolenku – skoro dva týždne. Konkrétne 10 nocí. Ani krátko, ani dlho, tak akurát. A tak v jedno včasné júlové ráno sme vyrazili na cestu autom. Pretože niekedy aj cesta môže byť cieľom. V tomto prípade tomu tak bolo, nič zložité a ani sofistikované, jednoduchá cesta autom na pomerne dlhú vzdialenosť…

Zastávka v Toskánsku

Prvá zastávka po celodennom cestovaní bola v Toskánsku, pár kilometrov za Florenciou – Villa il Colle. Príjemné ubytovanie v starobylej toskánskej usadlosti. Na druhý deň ráno, oddýchnutí a plní síl, sme pokračovali ďalej na juh. Celkovo sme prešli autom takmer 2000 km. Večer sme dorazili do cieľa našej letnej dovolenky: Capo Vaticano.

Villa il Colle, Toskánsko

Capo Vaticano

Capo Vaticano je talianska rekreačná oblasť s mysom rovnakého názvu. Je odtiaľ vidno na Liparské ostrovy – hlavne sopku Stromboli, ale ak je vhodné počasie, je možné vidieť aj ostrov Sicília. Vďaka nádherným plážam je o Capo Vaticano známe, že patrí k najkrajším častiam Kalábrie. Pobrežie je lemované strmými útesmi, panenskými plážami, olivovníkovými sadmi. Komerčných rezortov tu je málo, čo prispieva k čaru tohto miesta. Na druhú stranu, je tu dostatok domácich reštaurácií, kaviarní a obchodíkov. Okrem potápania a plávania je tu možnosť windsurfingu, ale aj cyklistiky.

Denný program

Ubytovanie sme mali na brale, ktoré sa týčilo nad krásnym zálivom s tyrkysovou, krištáľovo čistou vodou. Radosť sa ráno zobudiť a vyjsť na terasu apartmánu so šálkou ranného čaju alebo kávy. Miesto krásne, zelené, bohaté na flóru ale aj faunu… a to hlavne jašteričky, ktoré len tak inde nenájdete. Zostup z brala na pláž bol síce trochu náročný, výstup o to náročnejší – strmý svah, čo pre nás ale znamenalo aspoň viac pohybu, čo sme koniec-koncov privítali. Ak sme boli príliš unavení, alebo sa nám jednoducho nechcelo, počkali sme si na staručkú dodávku, využívanú našou rezidenciou ako kyvadlová doprava (po taliansky navetta mare) na pláž, resp. z pláže. Ubytovala by som sa tu znova? Áno, áno a ešte raz áno!!! K dispozícii pre poctivých plavcov alebo hrania sa chtivé deti sme mali aj bazén hneď vedľa hotelového komplexu. My sme ho vzhľadom na dokonalosť pláže a mora takmer nevyužili. Na pláži bolo krásne komunikovať s mladými mužmi v červených tričkách, alias salvataggio. Okrem zodpovednej práce záchranárov, prevádzkovali plážový servis. S ľahkosťou a s úsmevom na tvári. Nič nebolo nemožné a celá komunikácia, často krát rukami a nohami, bola úsmevná a príjemná. Želám im, nech takí, akí sú, aj zostanú. Bolo cítiť, že prácu, ktorú robia, robia srdcom a s láskou. A reštaurácia na pláži – radosť navštíviť… Obrovská terasa, neuveriteľný výber ovocných a zeleninových šalátov, pizza upečená priamo v peci a drobné talianske špeciality. Úžasný mrazený dezert cafe crema (chutil dospelým ako aj deťom), granita jahoda a citrón, neodmysliteľný Aperol Spritz, Campari, Espresso, Capuccino a ešte veľa iných dobrôt. K tomu sedenie v tieni s gýčovým výhľadom na tyrkysové more a záliv. Deti resp. tínedžeri, hrajúci denne na terase kartové hry od výmyslu sveta… jednoducho ťažká pohoda. A najlepší čas na pláži? Večer po 19,00… more pokojné, teplota vzduchu ideálna, reštaurácia zatvorená, pokoj, ticho, pár prechádzajúcich sa párikov po pláži. Sedela by som tak každý večer, pohľad upretý na hladinu, hlava čistá…

Výlety

Po troch dňoch oddychu na pláži sme sa rozhodli podniknúť výletyísť si pozrieť preslávené mestečko Tropea a podniknúť lodný výlet na Liparské ostrovy. O tom ale v ďalších článkoch….

Cesta domov

Po skončení dovolenky, sme sa rozhodli cestu domov z Kalábrie si spríjemniť krátkou zastávkou v Neapole, konkrétne v mestečku Pozzuoli, kde sme navštívili nášho kamaráta Gianniho. Zobral nás na krátky výlet na Flegrejské polia (viď samostatný článok) a na skvelý obed do pizzérie na pravú neapolskú pizzu Margheritu. Dovolenka za nami, objavili sme počas nej ďalšie nádherné miesta v Taliansku a neľutujeme ani jednu minútu dlhej cesty na juh Talianska.

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Kalábria

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti dovolenku v Kalábrii, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský E-denník s mapou – časť Kalábria – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *