Výnimoční muži Talianska – Giuseppe Garibaldi a jeho prínos k zjednoteniu Talianska

Výnimoční muži Talianska – Giuseppe Garibaldi a jeho prínos k zjednoteniu Talianska

“Non offro né paga, né quartiere, né provvigioni; offro solo fame, sete, marce forzate, battaglie e morte.

Chi ama questo paese non con le labbra soltanto ma col cuore, mi segua!”

“ Neponúkam ani výplatu, ani ubytovanie, ani jedlo; Ponúkam len hlad, smäd, nútené pochody, bitky a smrť.

Kto milujete túto krajinu nielen perami, ale aj srdcom, nasledujte ma!“

Giuseppe Maria Garibaldi

Bol to taliansky generál, revolucionár, republikán a vlastenec. Veril, že taliansky hovoriaci ľud by mal byť jednotný a že Taliani by mali mať jedno územie. Vždy veril, že zjednotením sa z neho stane významná krajina. Za jeho zjednotienie aj celý svoj život bojoval. Preslávil sa statočnosťou, čestnosťou a nadšením pre ideály, ktoré z neho urobili talianskeho národného hrdinu.

Narodil sa 4. 7. 1807 v Nice a zomrel 2. 6. 1882 na ostrove Caprera. Pochádzal z rodiny rybára, od skorej mladosti slúžil v námorníctve. Vedeli ste, že bolo po ňom pomenovaných päť lodí talianskeho námorníctva, pričom jedna z nich je krížnik z 2. svetovej vojny? Okrem toho sú jeho sochy a portréty rozmiestnené po celej krajine a tiež sú po ňom pomenované námestia a divadlá.

V roku 1833 sa zapojil do hnutia G. Mazziniho Mladé Taliansko, v roku 1834 sa zúčastnil povstania v Janove, po ktorého potlačení musel ujsť do Francúzska a následne do Južnej Ameriky, kde sa zúčastnil občianskych vojen. V Brazílii sa zoznámil so svojou prvou manželkou Anitou Ribeirovou da Silva, po jej včasnej smrti mal ešte ďalšie dve manželky.

Zjednotenie Talianska

Mal veľký podiel na zjednotení severného a južného Talianska. Viedol dobrovoľnícku armádu partizánskych vojakov, aby dobyl Lombardsko pre Piemont a neskôr dobyl Sicíliu a Neapol, čím dal južné Taliansko piemontskému kráľovi Viktorovi Emanuelovi II., ktorý založil Talianske kráľovstvo. Je považovaný za jedného z talianskych „otcov vlasti“ spolu s Camillom Bensom, grófom z Cavour, Victorom Emmanuelom II. z Talianska a Giuseppem Mazzinim.

Je tiež známy ako „Hrdina dvoch svetov“ kvôli svojim vojenským operáciam v Európe a Južnej Amerike. Práve na tomto kontinente sa zúčastnil niekoľkých vojen a naučil sa aj niečo o taktickej partizánskej vojne. V roku 1848 sa revolucionár vrátil späť do svojej domovskej oblasti a snažil sa o zjednotenie svojej krajiny.

Silná osobnosť

Jeho osobnosť a štýl vedenia si zaslúžia uznanie. Vynikal najmä svojou výstrednosťou, smelosťou a zároveň jednoduchosťou. Garibaldiho veľký dar reči ho preslávil v každej dedine a meste, ktoré navštívil. Bol známy červenou farbou na košeli. Červená je dobre známa ako farba revolúcie. Giuseppe motivoval svojich partizánskych bojujúcich krajanov, aby nosili červené košele namiesto uniformy. Tieto sa mali používať na bitúnkoch, aby zakryli krv dobytka. Neskôr boli použité na rovnaký účel, ale pre bojovníkov. Mali však okrem toho iný veľký význam – s týmito košeľami sa krok za krokom posilňovalo vlastenectvo tých, ktorí ich nosili. Bol zasypaný obdivom a chválou mnohých súčasných intelektuálov a politických osobností, vrátane Abrahama Lincolna, Victora Huga, Alexandra Dumasa, Charlesa Dickensa, Friedricha Engelsa a iných. Garibaldi tiež inšpiroval neskoršie postavy ako napríklad Che Guevaru.

Giuseppe Garibaldi – jeho smrť a výhľad na more

Ako sa hovorí, všetko, čo má začiatok, má aj koniec. Trpel artritídou, ktorá ho pripútala na lôžko. 2. júna 1882 bol vyhlásený za mŕtveho. Pred smrťou mu posteľ premiestnili na miesto, odkiaľ mohol vidieť more. Mal by byť pochovaný v hrobke na jeho farme na ostrove Caprera pri Sardínii.

Jeho život dáva ľuďom podnety, aby vždy bojovali za to, v čo veria, bez potreby vzdať sa.

Kúpte si tlačenú knihu v E-shope

O veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

V našom E-shope vás čaká tiež tlačená kniha zameraná na krásy talianskej gastronómie… Sprievodca talianskou gastronómiou a jedlami, chuťami, vôňami a spomienkami, od predjedla až po dezert, ale nielen to… Nájdete tu okrem iného až 88 receptov, ktoré sú doplnené krásnymi fotografiami. Recepty zvládne aj začínajúci obdivovateľ talianskej kuchyne a ingrediencie sú ľahku dostupné. Stačí vyskúšať. Knihu si môžete objednať v našom E-shope. K objednávke posielame malý darček zadarmo.

kniha
Kniha o talianskej gastronómii s receptami

Ďalšie informácie – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha o cestovaní po Taliansku

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

textil
Textilné darčeky
Naše zápisníky
knihy
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”
Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *