Taliansky dizajn – autá s vášňou a srdcom

Taliansky dizajn – autá s vášňou a srdcom

Taliani milujú svoje autá. Bodka. Autá sú stredobodom talianskej kultúry plnej vášne a sú preto veľmi starostlivo navrhované so zreteľom na výkon a štýl. Pár informácií o prémiových talianskych značkách nájdete ďalej v článku…

Ferrari (od 1929)

Spoločnosť založená Enzom Ferrari v roku 1929 vyrábala pretekárske autá. Až v 1947 sa spoločnosť rozšírila o výrobu cestných áut. Značka sa preslávila mnohými víťazstvami na okruhu Formule 1.

Lamborghini (od 1963)

Značka Lamborghini, založená v roku 1963 bola pôvodne spoločnosť na výrobu traktorov. Jej zakladateľ Ferruccio Lamborghini bol známy svojou vášňou pre luxusné autá. Hovorí sa, že jeho motívom založiť spoločnosť vyrábajúcu autá bol problém so spojkou na jeho Ferrari 250 GTO. Po tom, ako Enzo Ferrari odmietol riešiť tento problém, Lamborghini rozobral auto a zistil, ze spojka je dodaná rovnakou spoločnosťou, ktorá dodávala komponenty na výrobu traktorov, a tak jednoducho vo svojom Ferrari spojku vymenil za inú a problém bol vyriešený. Aby Ferrari dostal lekciu, založil Lamborghini svoju vlastnú spoločnosť.

Pagani (od 1992)

Výrobca prémiových áut Pagani bol založený v roku 1992. Zakladateľom je Argentínec Horacio Pagani, spoločnosť sa ale nachádza v Taliansku, v meste San Cesario sul Panaro. Pagani dlho spolupracoval s Daimler AG (Mercedes a Chrysler).

Zaujímavosť na záver:

Vedeli ste o tom, že spoločnosť Vespa vyrábala od roku 1957 do roku 1961 micro auto s názvom Vespa 400? Motor malo uložený vzadu, vyrábala ho spoločnosť ACMA vo Francúzsku podľa designu talianskej spoločnosti Piaggio. Autíčko bolo 2-miestne, s možnosťou uloženia batožiny v zadnej časti, prípadne pridaním dvoch doplnkových sedačiek vznikol vzadu priestor pre dve malé deti. Auto síce vyzeralo pekne, malo však okrem vysokej spotreby paliva viaceré nedostatky, a tak jeho výroba v roku 1961 skončila.

Hovorí sa, že talianske autá sú navrhované srdcom. A ja som o tom tiež presvedčená. Ako to máte s talianskymi značkami áut vy?2 thoughts on “Taliansky dizajn – autá s vášňou a srdcom”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *