Spider – rýchly pavúk alebo skôr domáci maznáčik?

Spider – rýchly pavúk alebo skôr domáci maznáčik?

Reč je o Fiate. Fiat 124 Spider je malé, rýchle, sexi športové auto. S motorom vpredu a so zadným pohonom kolies. Mala som tú možnosť si ho vyskúšať osobne a môžem povedať, že som sa zamilovala a bola to láska na prvý pohľad ?.

Fiat 124 Spider je postavený na rovnakom základe ako japonská Mazda MX-5. Dá sa teda povedať, že je spojením japonskej kvality a talianskeho dizajnu, čo je spojenie viac ako zaujímavé. Výrobným miestom Fiatu je závod Mazda v japonskej Hirošime. Uvedený na trh bol v roku 2016. Interiér Mazdy a Fiatu je veľmi príbuzný, exteriér je však úplne odlišný. Je to vidieť na prvý pohľad.

Vnútorný priestor

Tu musím povedať, že toto auto nie je pre každého. Určite je potrebné si ho požičať na testovaciu jazdu, aby ste sa uistili, že sa do neho pohodlne zmestíte – a tú testovaciu jazdu si urobte čo najdlhšiu… aby ste si boli 100% istí, že sa v aute po čase nezačnete cítiť stiesnene. Ja som sa v ňom cítila ako „ryba vo vode“ ? ale pozor – meriam 160 cm a vážim niečo medzi 50 a 60 kg (záleží od ročného obdobia ?). Všetko vo vnútri je neskutočne ergonomické a jednoduché na ovládanie. Odkladacie priestory sú samozrejme vzhľadom na veľkosť auta obmedzené. Ale aj to sa dá vyriešiť veľmi elegantne a dokonca aj na niekoľkodňovú dovolenku vo dvojici na pobreží Talianska toto autíčko bude stačiť. Ako na to? Jednoducho: Batožinu si zbalíte do 2 malých príručných kufríkov, z domova na miesto určenia sa preveziete so strechou nad hlavou a s kuframi v batožinovom priestore, po vybalení batožiny strechu stiahnete do kufra auta a hurá na pomalý prejazd prímorskými uličkami so slnkom nad hlavou a vetrom vo vlasoch…. Ideálne ?Pozor – podľa recenzií, aj keď prevedenie strechy je látkové, pokiaľ máte vo výbave vyhrievané sedačky, autom môžete jazdiť aj v chladných dňoch.

Cena tohto športového dvojmiestneho autíčka so zadným pohonom kolies je neporovnateľne nižšia ako ceny športových áut v podobnej špecifikácii. Samozrejme, ak si niečo priplatíte, môžete sa dostať až na Fiat Abarth 124 Spider, s lepšou výbavou a s vyšším výkonom. To v prípade, ak máte chuť žiť s autom oveľa agresívnejším, rýchlejším a hlučnejším. Ak ale máte skôr radšej hladší a pomalší štýl jazdy s jemnejším tempom, Fiat 124 Spider je pre vás to pravé orechové… Čo sa týka prevodovky – vyberať môžete z manuálneho ale samozrejme aj automatického prevedenia – záleží na tom, čo vám je bližšie. Z pohľadu výbavy a doplatku za výbavu recenzie doporučujú priplatiť verziu Lusso, základný balík Classica alebo nadštandard Lusso Plus neprinášajú takú pridanú hodnotu…. to je však vždy vecou vkusu a potrieb konečného užívateľa.

Spider je úžasný pre mňa ešte z jedného dôvodu – je to preto, že v dnešnej dobe, keď je všetko tak preplnené elektronikou, o Spiderovi sa dá povedať – že sa jedná o návrat k základom…. Strecha Spidera sa skladá manuálne. Je to jednoduché a rýchle, nepotrebujete k tomu žiadnu elektroniku, ktorá sa vám skôr či neskôr pokazí… A trvá to cca 5 sekúnd. Taktiež motor a jeho výkon v porovnaní s celkovou hmotnosťou tohto sexi autíčka znamená slušné zrýchlenie, keď poriadne pritlačíte na plyn a je to bez veľkého dopadu na spotrebu. A ten zvuk….. môžem povedať, že zvuk som si naozaj užila…

V motoristickej relácii televízie BBC zameranej prevažne na hodnotenie automobilov bol Spider hodnotený pozitívne s takými výrazmi ako retro vzhľad, jednoduché ovládanie a zábava pri jazde.

Kto vie? Možno raz budem hrdou majiteľkou krásneho sexi športového a sviežeho auta s neskutočnou talianskou iskrou a príťažlivosťou… ?2 thoughts on “Spider – rýchly pavúk alebo skôr domáci maznáčik?”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *