FIAT – vedeli ste to? Niečo málo zo zákulisia

FIAT – vedeli ste to? Niečo málo zo zákulisia

Viete kto mal narodeniny 4. júla – okrem mňa :-)? Ikonické malé talianske autíčko FIAT 500. Mám pre toto autíčko proste slabosť…. Bolo uvedené na trh 4. júla 1957. A tak som sa rozhodla na písať niečo zaujímavé o talianskom automobilovom priemysle.

Taliansko je považované v Európe, ako aj na celom svete, za dôležitú súčasť automobilového priemyslu. Je známe hlavne segmentom malých áut, ale aj segmentom športových a prémiových áut. Takmer 90 percent celkového objemu výroby tvorí značka FIAT, skupina FIAT okrem značky FIAT zahŕňa tiež značky Lancia, Alfa Romeo, Maserati a iné. Vedeli ste to? Mne osobne sú talianske autá veľmi sympatické, svojim dizajnom a celkovým vzhľadom. V svojom profesionálnom živote som sa dokonca s talianskymi autami zaoberala… a aj počas mojich súkromných ciest som mala možnosť tieto autá odskúšať… zatiaľ ma ani raz nesklamali 🙂

FIAT (od 1899)

Fabbrica Italiana Automobili Torino – FIAT – talianska najväčšia priemyselná spoločnosť. Bola počas 20 rokov dokonca najväčšia v Európe a tretia najväčšia na svete, až kým neprišla kríza v automobilovom priemysle v 80-tych rokoch 20. storočia. Pod značkou FIAT sa ukrývajú rôznorodé typy áut – či už malé úžitkové autá, vany, športové autá alebo kamióny. Niekoľkokrát získal ocenenie auto roka, napríklad pre model FIAT Uno, FIAT Punto, FIAT Panda alebo FIAT 500. Je známy hlavne vďaka svojmu inovatívnemu designu a bezpečnostným prvkom. FIAT 500 vďaka svojim rozmerom dostal prezývku „topolino“, čiže myška. Nabudúce, keď pôjdete okolo auta so značkou FIAT, spomeňte si na jeho viac ako 100 ročnú históriu. Mňa najviac zaujal model FIAT 124 Spider, jazdu v ňom som si dokonca vyskúšala, ale viac o tom napíšem inokedy.

Lancia (od 1906)

Zakladateľom značky Lancia je Vincenzo Lancia. V roku 1969 sa značka stala súčasťou skupiny FIAT. Značka má za sebou bohatú pretekársku minulosť a je známa tým, že svojim modelom dáva mená podľa gréckej abecedy (napríklad Beta alebo Ypsilon).

Alfa Romeo (od 1910)

Spoločnosť založená v Miláne. Autá pod značkou Alfa Romeo sa zúčastnili mnohých automobilových pretekov vrátane Formula 1 alebo Grand Prix. V 60-tych a v 70-tych rokoch spoločnosť vyrobila mnoho športových áut, nakoniec v roku 1986 bola predaná skupine FIAT. Známe sú modely GT, Brera, MiTo, Giulietta, Giulia alebo Spider. A sú kráááásne 🙂

Maserati (od 1914)

Od svojho založenia v roku 1914 sa značka Maserati špecializovala na pretekárske autá. Až od roku 1957 sa začala výroba cestných áut značky Maserati. Od roku 2005 značka spadá do skupiny FIAT. Trojzubec ako centrálny motív loga Maserati je poctou trojzubcu, ktorý je súčasťou Neptúnovej fontány nachádzajúcej sa v blízkosti Piazza Maggiore v Bologni. Bologna bolo prvé mesto, kde sa autá značky Maserati vyrábali.

Tak čo? Ktorá značka zo skupiny FIAT vás najviac oslovila? Moja láska je FIAT 124 Spider… jazda v ňom bola pre mňa skutočným zážitkom… Nabudúce vám priblížim prémiové značky talianskych áut… tiež zaujímavé čítanie 🙂 nenechajte si ho ujsť…2 thoughts on “FIAT – vedeli ste to? Niečo málo zo zákulisia”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *