Rozprávkový koniec našej cesty po pobreží Amalfi – Salerno – 3. časť

Rozprávkový koniec našej cesty po pobreží Amalfi – Salerno – 3. časť

Salerno už nepatrí do pobrežia Amalfi. Je mestom v južnom Taliansku v regióne Kampánia, hlavným mestom rovnomennej provincie. Leží v Salernskom zálive Tyrrhenského mora a bolo založené roku 197 pred Kr. ako Salernum. Vedeli ste, že v ranom stredoveku to bolo nezávislé lombardské kniežatstvo, Salerenské kniežatstvo a počas tejto doby tu bola založená Schola Medica Salernitana, prvá lekárska škola na svete? Dnes je Salerno okrem iného dôležitým talianskym prístavom s veľkým počtom kontajnerových lodí. Uličky Salerna sú veľmi úzke, ošarpané a na mňa pôsobili ponuro. Navštívili sme tam dve pozoruhodné miesta. Prvým boli záhrada Minervy (Giardino della Minerva). Veľmi príjemný zážitok… Nachádza sa v samom srdci starého mesta Salerno, v stredoveku známej ako Plaium montis. Je tam množstvo murovaných a terasovitých zeleninových a kvetinových záhrad s nádherným výhľadom na more. Je vlastne predchodcom všetkých budúcich botanických záhrad v Európe. Po dokončení reštaurátorských prác môžu návštevníci záhrady vidieť zaujímavú sériu prvkov zo 17. a 18. storočia. Jedným z najatraktívnejších je dlhý chodník, so stĺpmi, ktoré podopierajú drevenú pergolu.

Bio zážitok v Salerne

Cestou z botanickej záhrady dole smerom k prístavu sme narazili na súkromnú záhradu/sad plný olivovníkov. V záhrade práve prebiehala ochutnávka kvalitných extra panenských olivových olejov a medu. Ten med sme si jednoducho museli kúpiť. Bol to med z kvetov gaštanu. Mal tmavo hnedú farbu a zaujímavú, trošku horkastú, chuť. Bol veľmi aromatický. Skúsili ste už gaštanový med? Aj teraz niekoľko rokov po tejto krásnej skúsenosti sa mi jeho chuť bez zaváhania vie vybaviť na mojich chuťových pohárikoch…

Určite stojí za to navštíviť aj ďalšie mestečká na pobreží. Keďže my sme tento výlet absolvovali za jeden deň, nezostal nám čas na Vietri sul Mare, Ravello a ani na Praiano. Je to veľká škoda, na druhú stranu, dáva mi to nádej, že sa tam ešte niekedy vrátime, máme na to predsa dôvod…

Šťastné číslo 13

Podobne ako zvyšok regiónu, aj pobrežie Amalfi leží v stredomorskom podnebí s teplými letami a miernymi zimami. Nachádza sa na pomerne strmom južnom pobreží polostrova Sorrentine, čo znamená len veľmi malý priestor pre vidiecke a poľnohospodárske územia a aktivity. Na pobreží Amalfi sa nachádza trinásť obcí, z ktorých mnohé sa zameriavajú na cestovný ruch.

Celá cesta z Castellammare až do Salerna je okolo 80 km. Užívali sme si každý okamih, každý výhľad. Neponáhľali sme sa…. nebolo prečo, práve naopak ?

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Amalfi

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve po najkrajšej ceste na svete – po pobreží Amalfi, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png
Cestovateľský E-denník s mapou – časť Amalfi – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *