Janov a jeho krásy – cesta pobrežím Ligúrskeho mora – 1. časť

Janov a jeho krásy – cesta pobrežím Ligúrskeho mora – 1. časť

Čo sa oplatí vidieť v Janove? Staré mesto s úžasnou spleťou uličiek a nádherných palácov s množstvom múzeí, za návštevu určite stojí janovský prístav – Ponto Antico di Genova. Nachádza sa blízko pri centre mesta. Prechádzka po ňom je naozaj zážitok. Ak máte dostatok času, určite navštívte Acquario di Genova, o ktorom sa hovorí ako o najlepšom akváriu v Európe. V prístave je ukotvená replika lode zo 17. storočia, ktorú si za prijateľný poplatok môžete celú prezrieť. Za zastávku určite stojí aj rodný dom Krištofa Kolumba, v ktorom sa dnes nachádza malé múzeum. Je tam toho ešte oveľa viac, čo stojí za pozretie, je na to potrebný ale dostatok času, čo v našom prípade bol skôr trochu problém – kto vie? Možno sa do Janova ešte vrátime a dobehnete to, čo sme pri prvej návšteve nestihli….

Historická loď v prístave v Janove

Ako sa dostanete do Janova?

Cesta zo Slovenska do talianskeho Janova nepatrí práve k tým najkratším… ak sa rozhodnete cestovať autom ako my, musíte počítať na cestu minimálne 11 hodín, záleží od toho, z ktorého slovenského mesta vyrážate. Janov sa nachádza na pobreží Ligúrskeho mora, okolo 150 km južne od Milána, čo trvá cca 2 hodiny autom. Čiže je možné doletieť do Milána a z Milána ste za zhruba 2 hodiny autom v Janove.

Naša cesta začala v Martine a po skoro 14 hodinách v aute sme dorazili do Janova, kde sme mali zabezpečené ubytovanie v jednom z mnohých agroturistických zariadení. Bývalo sa nám tam krásne, síce ubytovanie v prudkom kopci, čiže pomerne dosť adrenalínová cesta hore autom, parkovanie a presun do pekného penziónu s bazénom. Uličky tak úzke, že nás na parkovisko prišiel vyzdvihnúť pán domáci s malým traktorom s vlečkou, do ktorej naložil našu celú batožinu a my sme ľahkým krokom (síce do kopca, ale bez batožiny) prešli za ním až na miesto určenia. Malo to hneď niekoľko úžasných pozitív:

1/ krásny výhľad na more a prístav v Janove – tým, že penzión (ako mnoho ďalších) sa nachádzal v prudkom kopci, výhľad bol skvelý

2/ bazén – umiestnený tak, že pri kúpaní v ňom sme mali práve znovu ten krásny výhľad na more – a poviem vám, v tom teple, večerné osvieženie s úžasným výhľadom, či dospelým, či deťom – padlo neskutočne vhod

3/ raňajky v chládku pod stromom v záhrade – romanticky prestretý dlhý stôl, plný lokálnych dobrôt každé ráno – fakt dosť dobré… a k tomu čo iné – ako zasa ten skvelý výhľad….

Bazén s výhľadom na more

Takže začiatok cesty ako sa patrí – parádny ?. Aj keď skoro nevyhnutnosťou bolo hovoriť po taliansky, nikto z domácich totiž iný jazyk ako taliančinu neovládal. Pre niekoho nevýhoda, pre nás pôžitok a zábava…

Niečo viac o Janove

Janov je hlavným mestom talianskeho regiónu Ligúria, počet obyvateľov je okolo 600 tisíc. Viac ako 1,5 milióna ľudí žije v širšej metropolitnej oblasti, ktorá sa tiahne pozdĺž talianskej riviéry. Je historicky jedným z najdôležitejších prístavov v Stredozemnom mori a v minulosti bol prezývaný “La Superba” (“hrdý”) vďaka svojej slávnej minulosti a impozantným pamiatkam. Časť starého mesta Janov bola zapísaná na Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je rodiskom Krištofa Kolumba, Niccolu Paganiniho a mnohých ďalších významných postáv svetovej histórie a kultúry.
Janov je jedným z najväčších hospodárskych centier krajiny. Prispievajú k tomu lodenice, oceliarne a tiež finančný sektor. Svoje sídlo tu majú viaceré popredné talianske spoločnosti, ako napríklad Piaggi Aerospace, Costa Cruises a MSC (Mediterranean Shipping Company).

MSC

Mesto sa rozlieha medzi Ligúrskym morom a Apeninskými horami a priliehajú k nemu dve obľúbené dovolenkové územia: Portofino a Cinque Terre. Obidve sa nám podarilo navštíviť. Urobili sme si z Janova jednodňové výlety. Vlakom za hodinu aj čosi – po pobreží sme sa dostali až do mestečka Santa Margherita Ligure a odtiaľ loďou do mestečka Portofino. O Portofine – ako o jednom z najkrajších romantických miest Talianska sa dočítate v inom článku. Tak isto o prekrásnych rybárskych dedinkách Cinque Terre.

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v E-shope – Ligúria

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do Janova a na pobrežie Ligúrskeho mora, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský E-denník s mapou – časť Ligúria – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *