Neapol – mesto na neistej pôde a jeho TOP 5 zaujímavostí – potulky Neapolským zálivom 1. časť
Hlavné mesto Kampánie, prístav na pobreží Tyrrhenského mora. Prečo práve neistá pôda? Je to mesto, tretie najväčšie v Taliansku (po Ríme a Miláne) kde žije takmer 1 milión obyvateľov a je umiestnené v strede medzi Vezuvom a Flegrejskými poliami. Poloha viac než riziková…
Neapol
V meste je okrem prístavu tiež univerzita a významné medzinárodné letisko. Jedná sa o dôležitý hospodársky uzol a turistické centrum južného Talianska. V roku 1995 bolo historické centrum mesta zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Jeho história sa datuje až niekoľko sto rokov pred Kristom, kedy vznikla kolónia založená Grékmi, neskôr rímska kolónia. V meste sa narodilo a žilo veľa významných osobností, medzi inými to bol Tomáš Akvinský (filozof a teológ), Giovanni Battista Vico (filozof), Viktor Emanuel III. (taliansky kráľ), Giorgio Napolitano (politik a prezident talianska) a mnohí ďalší. Mala som to šťastie Neapol navštíviť osobne. Úzke uličky po ktorých jazdia malé skútre, medzi oknami vyvesené čisté prádlo, starší ľudia sediaci na „priedomí“ a deti naháňajúce sa pomedzi nich. To mesto má svoje špeciálne čaro, aké som nevidela nikde inde v Taliansku… a najväčší zážitok?
#1 Spôsob jazdenia
Obrovský počet dopravných prostriedkov od autobusov, cez osobné autá až po skútre, dopravné pravidlá, ktoré tu neplatia… Smerovku tu nepozná asi nikto, zastať na „stopke“ ak státie je nie je potrebné? Načo? Presunúť sa na osobnom aute do pruhu jasne vyhradeného iba pre autobusy? No a čo? Chcete sa zaradiť do kruhového objazdu, musíte mať v sebe veľa odvahy a trochu drzosti, aby sa vám to podarilo… Inak hrozí to, že budete nenápadne odsunutí na okraj vozovky a vaša cesta sa skončila, alebo minimálne predĺžila. Pre domácich toto všetko bežné, pre nás cudzincov je však šoférovanie v Neapole naozaj veľkou dávkou adrenalínu… Napriek tomu všetkému, sú domáci k sebe, ale aj k turistom, ohľaduplní a premávka plynie a plynie… Bola som tým naozaj fascinovaná. Čo ma v Neapole ešte zaujalo?
#2 Pizza
Ako jedlo podľa všetkého vznikla práve tu a Neapol je považovaný za domov tohto fantastického jedla. Je to tiež mesto s najväčším počtom reštaurácií z Michelinského sprievodcu v Taliansku.
#3 Napoli Sotterranea
Podzemný Neapol alias Mesto pod mestom. Tomu, kto trpí klaustrofóbiou, nedoporučujem návštevu tohto špeciálneho miesta. Jedná sa o múzeum – geotermálnu zónu, kde kombináciou sopečnej činnosti Vezuvu a Flegrejských polí s banskou činnosťou obyvateľstva počas niekoľkých storočí vznikla jedinečná podzemná štruktúra plná úzkych (naozaj úzkych) chodieb, katakomb, tunelov a pomerne veľkých miestností. Z podzemnej oblasti sa dlhé roky ťažil lávový kameň, ktorý sa vyznačuje perfektnými stavebnými vlastnosťami. Priestory pod zemou, ktoré vznikli takouto ťažbou stavebného materiálu boli neskôr využívané ako rezervoáre vody. Svoje využitie našlo toto podzemné mesto aj počas druhej svetovej vojny, kedy slúžilo ako úkryt pre ľudí. Počas tohto obdobia sa vybudovalo veľké množstvo podzemných schodísk a otvorov, ktoré slúžili ako vetracie otvory na prísun čerstvého vzduchu. Keby steny tohto mesta vedeli rozprávať, myslím, že by z toho rozprávania vznikla kniha plná neuveriteľných príbehov. Necítila som sa tam dobre, možno práve preto, čo všetko sa v tomto podivuhodnom meste počas vekov udialo. A tak, keď som vyšla z útrob zeme von, nesmierne sa mi uľavilo…
#4 Pulcinella
Neuveriteľný počet obchodíkov s tradičnou neapolskou postavičkou s názvom Pulcinella. Pulcinella je považovaná za najznámejšiu masku na svete. Je symbolom mesta Neapol a predstavuje jej ducha: Pulcinella je stelesnením irónie a drzosti, prešibanosti a humoru. Okrem postavičky Pulcinella si môžete pozrieť (alebo aj kúpiť) veľký výber rôznych sôch a sošiek osobností histórie a súčasnosti. Od maličkých mikro sošiek až po sochy v životnej veľkosti. Kľudne sa vám môže stať to, čo mne… A vedľa sochy pápeža v životnej veľkosti nájdete postaveného Mareka Hamšíka ?, pretože futbal, s najznámejším futbalovým klubom SSC Napoli hrajúcim na domovskom štadióne San Paolo, je predsa najdôležitejším športom v Neapole.
#5 Kráľovský palác Caserta alias Reggia di Caserta
Nachádza sa cca 30 km severne od Neapolu. Je to bývalé barokové rezidenčné sídlo Bourbonovcov. Patrí medzi najväčšie a najrozsiahlejšie stavby v Európe. Celá stavba vrátane parku bola inšpirovaná zámkom Versailles. Palác má pôdorysné rozmery 247 x 184 m. Priľahlý park má rozlohu 120 ha. Záhrady sú tak rozsiahle, že architekt musel navrhnúť optické ilúzie, aby sa zdali byť menšie. Interiérové apartmány sú plné opulentných detailov a ukážu vám, ako žili panovníci z rodu Bourbonovcov. Palác bol v roku 1997 zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Je naozaj monumentálne krásny a stojí za to ho navštíviť. Okrem toho, že z neapolského prístavu je to „na skok“ na ostrovy Procida, Capri a Ischia, v samotnom meste a jeho blízkom okolí je toho ešte veľa, čo stojí za návštevu a preto viem, že do Neapola si ešte niekedy naplánujem výlet minimálne na niekoľko dní.
Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Neapol
Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do Neapolu a do Neapolského zálivu, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.
Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.
Taliansko ♥ srdcom