Malebné, ale finančne náročné Portofino – cesta pobrežím Ligúrskeho mora – 3. časť

Malebné, ale finančne náročné Portofino – cesta pobrežím Ligúrskeho mora – 3. časť

„Mamina, ten výstup zvládneme, keď sme vyšli až sem, k tomu hradu sa dostaneme za každú cenu!!!“ vykríkol môj 9 ročný syn a mne najskôr „padla sánka“ od prekvapenia a potom ma to naštartovalo tak, že napriek neznesiteľnej horúčave a únave som cítila, ako sa do mňa vlieva nová energia. Keď to zvládne to malé dieťa, zvládnem to predsa aj ja! Nad mestom Portofino sa týči hrad Castello Brown, ktorý vybudovali v druhej polovici 16. st. Janovčania s cieľom ochrániť záliv. Výstup k hradu, hlavne v lete počas horúčav dá zabrať, mám ho absolvovaný, môžem však povedať, že stojí za to.

Rozlohou tretí najmenší taliansky región

Ligúria je pobrežný región na severozápade Talianska. Hraničí s Francúzskom na západe a Toskánskom na východe. Leží pri Ligúrskom mori, ktoré je časťou Tyrhenského mora.

Ligúria je malebná, ale pozor, finančne náročná… častokrát sa prirovnáva k francúzskej riviére, regionálne na ňu nadväzuje.

Tento pás pobrežia tvorí taliansku riviéru, hlbšie vo vnútrozemí je veľmi hornatá oblasť – sú to Ligúrske Alpy na západe a Ligúrske Apeniny na východe. Medzi významné mestá patria: hlavné mesto Janov (po taliansky: Genova), La Spezia, Imperia, Savona, San Remo, Ventimiglia (po francúzsky: Vintimille) (cieľová stanica mnohých vlakov z Francúzska), Portofino a Cinque Terre. Hlavnými činnosťami sú rybolov a lodný priemysel, samozrejme cestovný ruch. Okolo pobrežia je najpohodlnejšie cestovať vlakom, aj keď najkrajší pohľad na pobrežie je z mora.

Portofino

Leží v regióne Ligúria v severozápadnej časti Talianska v Janovskom zálive cca 30 km juhovýchodne od Janova. Scenéria tohto mestečka s okolo 500 obyvateľmi je prekrásna. Je veľmi obľúbenou turistickou destináciou a preto je aj hlavným zdrojom obživy miestnych obyvateľov práve turistický ruch. Hlavná trieda, ktorá sa tiahne od mora vyššie do mestečka je lemovaná množstvom obchodíkov, reštaurácií a kaviarní. Domy v prístave hrajú všetkými farbami a tak dotvárajú malebnú atmosféru mestečka. Svoje vily tu vlastnili alebo ešte stále vlastnia celebrity (vrátane Giorgia Armaniho), mestečko je zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jeho návštevu jednoducho doporučujem.

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v E-shope – Ligúria

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do Janova a na pobrežie Ligúrskeho mora, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png
Cestovateľský E-denník s mapou – časť Ligúria – vo formáte PDF si môžete stiahnuť jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *