Biele mesto – La citta bianca – okruh južným Talianskom – časť 8.

Biele mesto – La citta bianca – okruh južným Talianskom – časť 8.

Napadla vás niekedy myšlienka, že chcete vlastniť nehnuteľnosť v Taliansku? Mňa už aspoň 100 tisíc krát… Ostuni je piate mesto v Taliansku podľa percentuálneho podielu britských obyvateľov a prvé z pohľadu predaja domov a víl. Od roku 2010 sa Ostuni a jeho najbližšie mestá vyznačovali toľkými príchodmi zo zahraničia, že niektoré miestne a národné noviny použili nový pojem „salentoshire“, ktorý tento fenomén charakterizoval, pričom tento výraz prevzal z použitého „chiantishire“. Jednalo sa o podobný jav, ktoré charakterizovali Toskánsko pred niekoľkými rokmi.

A je to tu – posledný deň nášho septembrového úletu do južného Talianska

Aj keď sa nám teda moc nechcelo, nakoniec sme si pobalili našich pár batožín, naložili sme ich do prenajatého autíčka, rozlúčili sme sa s našou drahou rodinou a vyrazili sme smer letisko v Bari.

Ostuni – Biele mesto

Cestou, keďže sme mali ešte dostatok času, sme sa rozhodli zastaviť aspoň na chvíľku v mestečku Ostuni – známom tiež ako La Citta Bianca alias Biele mesto. Jedná sa o ďalšie z malých juho-talianskych mestečiek, ktoré nie sú notoricky známe pre bežných turistov. Vzdialené od mora cca 8 km. Biele domčeky na kopci nalepené jeden na druhom s dominantou v strede – gotickou katedrálou. Strmé schody, úzke uličky, kaviarničky, reštaurácie, námestíčka. Jedno z najkrajších miest južného Talianska. Dôležitá rada – pohodlné topánky.

Ostuni – biele domčeky jeden vedľa druhého

Nadmorská výška mestečka je cca 200 m.n.m. Počet obyvateľov okolo 30 tisíc v zime, v lete po príchode turistov kľudne aj 100 tisíc. Má britskú a nemeckú komunitu prisťahovalcov a priemyselnú zónu. Región je producentom kvalitného olivového oleja a vína.

Mesto bolo založené už v dobe kamennej

Neskôr zničené a opätovne vystavané Grékmi a nazvané Ostuni. „Staré mesto“ tvorí katedrála postavená na vrchole kopca a stále opevnená starými múrmi. Ostuni sa bežne označuje ako „Biele mesto“ (taliansky La Città Bianca) pre svoje biele steny a typickú bielu architektúru. V okolitej krajine sa nachádzajú typické masérie typu Pugliese, opevnené veľké farmy, z ktorých jedna z najznámejších je San Domenico, kedysi vlastnená maltskými rytiermi. O masériach ale v inom článku.

Z mestských hradieb je krásny výhľad na okolité prostredie plné tmavej zelene olivovníkových stromov. Centrom mesta od nepamäti je námestie Slobody Piazza della Liberta s barokovým stĺpom (guglia), ktorého autorom je miestny sochár Giuseppe Greco. Stĺp je postavený ako poďakovanie svätému Oronzovi za to, že mesto zachránil pred morom.

Neskoro gotická katedrála, zasvätená Panne Márii, stojí na najvyššom mieste pahorku na námestíčku. Vpravo od katedrály stojí biskupský palác, vľavo od katedrály stojí budova semináru – Palazzo del seminario. Obidve budovy na poslednej strane námestia spája oblúk Arco Scoppa.

Samotná katedrála bola postavená medzi rokmi 1435–1495, má tri lode a ich interiér zdobia cenné maľby, väčšinou zo 17. storočia a prepracované drevené oltáre.

Marina di Ostuni je od mesta vzdialená 8 km a voda v nej je kryštálovo čistá. Pláže sú dlhé, s bielym pieskom a olemované nízkymi pahorkami.

Určite sa oplatí navštíviť:

1/ historické centrum Ostuni

2/ Duomo

3/ Piazza della Liberta

4/ masseria Brancati alebo San Domenico

Po krátkej zastávke v Ostuni nastupujeme do auta a nezadržateľne sa blížime na letisko v Bari odkiaľ odlietame do Viedne a pokračujeme až domov. Pocity máme zmiešané – tešíme sa domov a zároveň je nám smutno, lebo opúšťame naše milované Taliansko… ale taký už je raz život…. ? zase nabudúce….

Praktický cestovateľský denník s mapou na stiahnutie v E-shope – Okruh južným Talianskom – Apúlia

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do južného Talianska, do Apúlie, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. Denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský denník s mapou – Okruh južným Talianskom – Apúlia – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *