Livigno – ideálna celoročná rozprávka

Livigno – ideálna celoročná rozprávka

Livigno je mestečko s cca 6 tisícmi obyvateľov v provincii Sondrio v regióne Lombardia, ktoré sa nachádza v Talianskych Alpách, neďaleko švajčiarskych hraníc. Prví osadníci Livigna boli v stredoveku pravdepodobne pastieri. Prvé dokumenty nazývali túto oblasť Vinea et Vineola. Názov asi pochádza zo starého nemeckého slova pre „lavínu“, ktoré sa v doline vždy vyskytovali – posledná lavína, ktorá zasiahla mestečko, bola v roku 1951 a spôsobila sedem úmrtí a poškodila niekoľko domov. Až do 70. rokov 20. storočia bolo Livigno poľnohospodárskou dedinou. V posledných desaťročiach sa však veci zmenili a v súčasnosti sa Livigno teší lepšej ekonomickej situácii a vyššiemu počtu obyvateľov. Nedávno tu bola dokonca zaznamenaná jedna z najvyšších pôrodností v Taliansku.

Livigno
Livigno – bezcolná zóna

Bezcolná oblasť Livigno

Ekonomika Livigna je založená na cestovnom ruchu v zime aj v lete a na bezcolnom statuse tovaru, ktorý sa predáva za výhodné ceny. Pozor, dopredu si zistite množstevné obmedzenia, vyhnete sa tak nepríjemnému prekvapeniu na colnici – pretože pri vstupe aj pri výstupe prechádzate colnicou.

Livigno
Livigno

Aké je historické pozadie tejto bezcolnej zóny medzi Talianskom a Švajčiarskom?

Vzhľadom na osobitnú geografickú polohu, bolo Livigno od roku 1805 od Napoleona zvýhodnené bezcolnými podmienkami. Tieto výhody boli následne uznané v roku 1818 Rakúskom-Uhorskom, potvrdené Talianskom v roku 1910 a tiež potvrdené EHS v roku 1960.
Livigno je preto známe nielen svojimi dlhými zjazdovkami a nedotknutou prírodou, ale aj tým, že je to dodnes bezcolná oblasť a preto má špeciálne daňové úľavy. To znamená možnosť nákupu celého radu tovarov za výborné ceny: v prvom rade benzín, ďalej cigarety a tabak, alkoholické nápoje, parfumy, fotografickú a optickú techniku, počítače a elektronické prístroje, kožené a kožušinové odevy.

Doslova rozprávka

Livigno je 1 816 metrov nad morom. Hlavná rieka Livigna sa nazýva Aquagranda. Má veľmi chladné, vlhké subarktické podnebie. Väčšinu zimy je pod bodom mrazu a snehu je tu veľa. Leto je jedinou časťou roka, kedy sú teploty nad 10 °C. Teploty nad 20 °C sú veľmi zriedkavé. Zaujímavou budovou v meste je kostol Caravaggio s obrazom, ktorý sa pripisuje práve Caravaggiovi. Miestna scenéria vysokých vrcholkov hôr a hlbokých údolí je doslova rozprávkou.

Náš itinerár ako inšpirácia

Rozhodli sme sa jarné prázdniny stráviť v menšom, skôr rodinnom, lyžiarskom stredisku v malej talianskej dedinke Santa Caterina di Valfurva. Deň po dni vás prevediem našou týždennou dovolenkou na lyžiach, ale nielen na nich. Od príchodu až po výlety, ktoré sme zaradili v rámci oddychu do nášho lyžiarskeho týždňa. To všetko vrátane názorných máp nájdete v našom itinerári #17 Talianske Alpy v našom E-shope – nech sa páči, môžete sa inšpirovať.

Lyžovačka v Alpách
Obsah nášho itineráru – stačí kliknúť na obrázok a budete presmerovaní do E-shopu

 

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Taliansko a láska
Trilógia za najlepšiu cenu v našom E-shope
Plechaciky
Štýlový plecháčik
Na želanie
E-plagáty – aj na želanie
Kuchynský darčekový set
Samolepky pre potešenie

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *