Ikonický červený vláčik Bernina Express – zveziete sa?

Ikonický červený vláčik Bernina Express – zveziete sa?

Ikonický červený vláčik som vnímala už dlho, vždy som obdivovala nádherné fotky, kde sa po zasneženej pláni pomaly presúvajú červené vozne. To som netušila, že sa mi podarí tiež sa na ňom odviezť. Počas nášho lyžiarskeho pobytu v Talianskych Alpách a stredisku Santa Caterina di Valfurva sme sa rozhodli oddýchnuť si na jedeň deň od lyží a využiť to, že sa nachádzame blízko stanice, odkiaľ vláčik vyráža na svoju prekrásnu cestu.

Výlet, ktorý za to stojí

Zavčasu ráno vyrážame na raňajky a potom nastupujeme do auta. Za cca 50 minút jazdy zo Santa Caterina prichádzame do mestečka Tirano. Na tento výlet sme sa dlho tešili. Čaká nás nádherné vlakové dobrodružstvo – Bernina Express alebo Trenino Rosso del Bernina.

Bernina Express
Bernina Express

Prepojenie Taliansko – Švajčiarsko

Vlak Bernina, známy po celom svete, spája taliansku konečnú stanicu Tirano s renomovaným švajčiarskym letoviskom v Engadine, St. Moritz. Červený vlak, nazvaný podľa plamennej farby svojich vozňov, je klenotom, ktorý patrí Rétskej železnici a od roku 2008 je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO. Trasa, ktorú tento vlak prekonáva stúpaním do Álp bez použitia ozubnicovej železnice je úchvatná. Je to najvyššie položený vlak v Európe. Železničná trať Tirano – St. Moritz sa nachádza medzi dvoma krajinami, Talianskom (len 2 km) a Švajčiarskom. Vlak odchádza zo 429 m n. m. v meste Tirano, aby vystúpal do 2253 m n. m. do stanice Ospizio Bernina a nakoniec sa dostal do Svätého Moritzu.

Ako si objednať lístky?

Pri objednávaní lístkov si dajte pozor. Po tejto trase totiž jazdia aj normálne vlaky. Chodia častejšie a nie je potrebné ich objednávať dopredu. Sú ideálne vtedy, ak si chcete po ceste urobiť viac zastávok a priebežne vystupovať a znovu nastupovať. Vyzerajú ako bežné vlaky, ktoré poznáme aj u nás. Bernina express má klenuté panoramatické okná, je potrebné si ho rezervovať dopredu, platí sa tam príplatok a je k dispozícii iba vo vymedzených hodinách. Tento vlak je ideálny, ak chcete cestovať nonstop a vychutnávať si úžasnú scenériu priamo z vlaku.

Bernina Express
Nádherná scenéria

Ako na lavíny?

V súvislosti s nebezpečenstvom lavín na železnici Bernina vyvinula Rétska železnica nezvyčajný postup na odstraňovanie týchto vysokohorských nebezpečenstiev. Koncom zimy, keď je riziko lavín najväčšie, na možné miesta vzniku lavín strieľa delostrelectvo, aby sa zabezpečila určitá kontrola ich výskytu.

Je Bernina Express naozaj expresný?

Lístky sme si kúpili online večer pred odchodom na stránke https://www.treninorosso.it/. Je viac možností kúpiť si lístok, ceny sú zhruba rovnaké. Parkovisko pri stanici v Tirane je zadarmo, naša stanica je bokom (na pravo) od hlavnej stanice. Ešte rýchlo v bare oproti malá kávička, pár fotografií vlaku zvonku a nastupujeme na naše zakúpené miesta. Vláčik je čistý, sedačky pohodlné a čo je dôležité – von sa pozeráme cez obrovské panoramatické (čisté) okná. Vlak sa pohýňa, čaká nás cca 2,5 hodinová cesta. Tešia sa deti, tešíme sa aj my, dospelí. Konečná stanica je švajčiarske horské mestečko St Moritz. Trasa prechádza doslova dychberúcou malebnou krajinou, jedna jej časť cez priesmyk Bernina – 2253 m n. m.

55 tunelov a 196 mostov

Na celkovej trase sa nachádza 55 tunelov, 196 mostov, prudké stúpania a tiež klesania. Nečakajte rýchlu jazdu, názov Express s rýchlosťou v tomto prípade nemá nič spoločné. Užijete si pohodovú, vyslovene rekreačnú jazdu tak, aby ste sa mohli dosýtosti kochať okolím, ale nie len to, stihnete si v kľude urobiť aj krásne zábery na váš fotoaparát.

Bernina Express
Bernina Express

Konečná – vystupovať

Po príchode do St Moritzu vystupujeme z vlaku a keďže máme 2 hodiny čas do odchodu smerom späť, prechádzame sa cez centrum tohoto mestečka určeného hlavne pre horných 10-tisíc. Na každom kroku vidíme obchody s luxusnymi značkami, je tu Dior, Prada, Gucci, Dolce & Gabbana, Burberry… Je zábavné prechádzať sa po pešej zóne a nakúkať do obchodov aspoň cez výklady. Zastavujeme sa v krásnej reštaurácii a von na lavičkách si dávame kávu. Účet nás síce nezruinuje, ale nie je to ani najlacnejší “špás”.

St. Moritz je rezort, kde sa pôvab, životný štýl, šport a nespútaná príroda spájajú do naozaj exkluzívneho kokteilu. Medzinárodné podujatia a kulinárske špeciality sú tu štandardom a mesto má bezkonkurenčnú koncentráciu prvotriednych reštaurácií. St. Moritz udáva štandard aj v oblasti ubytovania, pri prehliadke vidíme veľa luxusných hotelov. Je považovaný za kolísku zimnej turistiky. Ale nie je tu núdza ani o kultúru, pretože St. Moritz má množstvo múzeí, knižníc a iných zaujímavých miest.

St Moritz – logo

St. Moritz – prechádzka mestečkom

Zamrznuté jazero v strede mestečka je tiež úžasné. My sme tam prišli tesne po nejakých pretekoch v konskom póle – práve organizátori rozoberali tribúny. Určite to bola zaujímavá akcia. St Moritz sa nachádza v srdci údolia Engadin, na južnej strane Álp neďaleko talianskych hraníc a je pravdepodobne jedným z najznámejších dovolenkových rezortov na svete. Svätý Moritz je známy nielen ako rodisko zimnej turistiky a moderných alpských športov, ale je aj jediným mestom vo Švajčiarsku, ktoré hostilo zimné olympijské hry. Okrem lyžovania ponúka St Moritz širokú škálu atrakcií vrátane konských dostihov na zamrznutom jazere, množstvo reštaurácií, nočných klubov, kaviarní, klubov, kín, a kasín.

Bohatí klienti

Napriek svojmu imidžu vyššej triedy a bohatých klientov, ktorý má St. Moritz, je to pre nás prekvapivo príjemné mestečko. Fantastické výhľady na hory sú zadarmo a môžu si ich vychutnať všetci. Atmosféra rezortu je naozaj veľmi príjemná.

St Moritz – obchodná ulica

Dve hodiny v mestečku nám utečú ako nič, v stanovenom čase prichádzame na stanicu a nastupujeme do červeného vlaku na cestu naspäť. Tú si užívame rovnako, ako cestu tam. Po vystúpení na stanici v Tirane prechádzame cez cestu opäť do baru na kávu. Keďže je dnes Medzinárodný deň žien, ako pozornosť dostávam od môjho manžela krásnu kytičku mimózy. Krásny deň za nami, večer zaspávame a sme radi, že sme vystúpili zo svojej komfortnej lyžiarskej zóny a absolvovali tento nezabudnuteľný výlet.

Náš itinerár ako inšpirácia

Rozhodli sme sa jarné prázdniny stráviť v menšom, skôr rodinnom, lyžiarskom stredisku v malej talianskej dedinke Santa Caterina di Valfurva. Deň po dni vás prevediem našou týždennou dovolenkou na lyžiach, ale nielen na nich. Od príchodu až po výlety, ktoré sme zaradili v rámci oddychu do nášho lyžiarskeho týždňa. To všetko vrátane názorných máp nájdete v našom itinerári #17 Talianske Alpy v našom E-shope – nech sa páči, môžete sa inšpirovať.

Itinerár #17 Talianske Alpy

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Taliansko a láska
Trilógia za najlepšiu cenu v našom E-shope
Plechaciky
Štýlový plecháčik
Na želanie
E-plagáty – aj na želanie
Kuchynský darčekový set
Samolepky pre potešenie

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *