La Dolce Vita alias 8 receptov na pohodovejší život – 1. časť

La Dolce Vita alias 8 receptov na pohodovejší život – 1. časť

La dolce vita

“La dolce vita“ je ako mozaika kvality života a skladá sa z mnohých kúskov. Patrí medzi ne napríklad dodržiavanie každodennej rutiny, láska k rodine, k jedlu, spôsob trávenia voľného času, prechádzky, siesta, cit pre módu…
Postupne vás zoznámim s tajomstvom “la dolce vita” alias “sladkého života” tak, ako ho chápu samotní Taliani. Je totiž na nás, ako sa rozhodneme prežiť svoj život. Dá sa prežiť v starostiach, úzkosti a ponáhľajúc sa. Alebo na spôsob „la dolce vita“.

„Ieri è il passato da ricordare, domani è il futuro da sognare e oggi è un regalo da non sprecare.“
„Včerajšok je minulosť, ktorú si treba pamätať, zajtrajšok je budúcnosť, o ktorej treba snívať a dnešok je dar, ktorý netreba premrhať.“

Tu sú 2 z 8 odporúčaní, ako nás taliansky životný štýl môže naučiť viac si vážiť svoj život. Posúďte sami.

La dolce Vita Numero #1 – Carpe diem

Taliani si svoj život veľmi vážia: ráno sú to nevyhnutné noviny pri šálke kávy alebo cappuccina, popoludní obed s rodinou a dvoj- až trojhodinová siesta, večer stretnutie s priateľmi pri fľaši kvalitného vína. Pred spaním pokojná večerná prechádzka, s trochou šťastia možnosť obdivovať západ slnka alebo sledovať dianie naokolo. Ak existuje niečo, v čo Taliani bezvýhradne veria, je to vychutnávanie si prítomného okamihu. Rozprávať sa celé hodiny s priateľkou, obedovať pomaly a vychutnávať každé sústo, aký zmysel má ponáhľať sa, keď práve prežívame najväčšie pôžitky života?

la dolce vita

La dolce Vita Numero #2 – Siesta

Pre Talianov je práca väčšinou len prostriedkom na dosiahnutie cieľa, a tým cieľom je kvalitný život a veci oveľa dôležitejšie, ako je práca. Ich filozofiou je „vivere piano“ (žiť pomalšie). To znamená žiť bez stresu, robiť veci pomalšie a na prvé miesto dávať fyzickú a psychickú pohodu. Neponáhľajú sa životom, to je jeden z významov slovného spojenia „la dolce vita“. Taliani si nájdu čas na to, aby ocenili aj tie najjednoduchšie veci – napríklad prestávku na obed. A nehovorím tu len o polhodine alebo hodine – určite poznáte taliansky zvyk zavrieť obchod na dobrých pár hodín počas obeda.
Znamená to, že každý má čas poriadne sa najesť a dokonca si aj trochu oddýchnuť, kým sa vráti naspäť do práce svieži. Myslím si, že je to veľmi prospešné pre pocit pohody. Čas na oddych (riposo). Ak chceme žiť ako skutoční Taliani, mali by sme urobiť to isté, pokiaľ nám to situácia aspoň trochu dovolí.

Kúpte si tlačenú knihu v E-shope

O veciach spojených s Talianskom, so životným štýlom Talianov a relaxom na spôsob „la dolce vita“ sa dočítate v tlačenej knihe z knižnej série „Taliansko a láska majú 3 spoločné veci“ s podnázvom „Životný štýl“. Nech sa páči, po kliknutí na obrázok budete presmerovaní do nášho e-shopu, kde sa dozviete viac informácií. Ako je zvykom, k objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha s podnázvom „Životný štýl“ čaká v našom e-shope…

V našom E-shope vás čaká tiež tlačená kniha zameraná na krásy talianskej gastronómie… Sprievodca talianskou gastronómiou a jedlami, chuťami, vôňami a spomienkami, od predjedla až po dezert, ale nielen to… Nájdete tu okrem iného až 88 receptov, ktoré sú doplnené krásnymi fotografiami. Recepty zvládne aj začínajúci obdivovateľ talianskej kuchyne a ingrediencie sú ľahku dostupné. Stačí vyskúšať. Knihu si môžete objednať v našom E-shope. K objednávke posielame malý darček zadarmo.

kniha
Kniha o talianskej gastronómii s receptami

Ďalšie informácie – hlavne o cestovaní po Taliansku od severu až po juh – nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Kniha o cestovaní po Taliansku

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

textil
Textilné darčeky
Naše zápisníky
knihy
Naše knihy
Darčekové perá s nápisom
Nálepka “Talianske srdce”
Ďalšie darčekové predmety a výhodné darčekové sety v našom e-shope – stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať…

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *