Jedinečný Castel del Monte – okruh južným Talianskom – časť 1.

Jedinečný Castel del Monte – okruh južným Talianskom – časť 1.

Rozhodli sme sa predĺžiť si leto a vyraziť na konci septembra na pár dní na príjemný predĺžený víkend do južného Talianska – do našej najzamilovanejšej oblasti – do regiónu Apúlia, na polostrov Salento. Cesta trvala 6 dní, vrátane leteckého presunu z a na Slovensko. Priblížim vám deň po dni, niektoré dni boli viac o poznávaní, niektoré viac o relaxe na pláži, cestovali sme celá rodina – dospeláci, ale aj deti vo veku 15 a 8 rokov, v každom prípade to bol výlet plný zaujímavých miest, slniečka a nádhernej tyrkysovo-priezračnej morskej vody.

Praktický cestovateľský denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Okruh južným Talianskom – Apúlia

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti výlet práve do južného Talianska, do časti Apúlia, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. Denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cesta

Ak vás niekedy napadne si podobne ako my predĺžiť leto, máte možnosť použiť naše skúsenosti a ušetriť si tak drahocenný čas zdĺhavým plánovaním. Letenky cez Wizz Air z Viedne priamym letom do Bari boli naozaj lacné… jedna letenka vyšla menej ako 20,- EUR – no nekúp to… (september 2019). Počasie hlásili ukážkové, slnečno s teplotami medzi 26 a 28 stupňov… už len pobaliť a vyraziť za novým dobrodružstvom… Z Martina sme vyrazili o 7,00 ráno, cesta na letisko s malým zdržaním v Bratislave (ako inak?) dopadla super, parking neďaleko letiska za výhodnú cenu sme mali zarezervovaný dopredu, odbavenie formalít na letisku a jupííí – smer Bari… teplo, slnko, more a itinerár dopredu pripravený tak, aby zaujal velkých, menších, aj najmenších členov našej poprázdninovej výpravy…

Pristátie v Bari

Po pristátí v Bari sme si z požičovne vyzdvihli naše autíčko a vyrazili smerom k prvej dvojdňovej zastávke – k mestu Matera v regióne Basilicata. Viem, nie je to Apúlia, ale toto mesto sme chceli už dávno vidieť, a tak sme sa jednohlasne dohodli, že túto cestu na to využijeme. Keďže nám to čas dovoľoval, hneď z letiska sme si urobili malú odbočku na hrad Castel del Monte (podľa doporučenia odborníčky na slovo vzatej – Martinka, ďakujeme za skvelú radu) a neskôr sme sa zastavili v mestečku Altamura. Čo sú to za miesta?

Castel del Monte pod lupou

Je to hrad v Apúlii (severozápadne od mesta Bari). V 13 storočí ho dal postaviť cisár Fridrich II. Hohenstaufský. Od roku 1996 je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa vo výške 540 m.n.m. V sezóne je pravdepodobne veľmi navštevovaný, pretože pod hradom sa nachádza veľké odstavné parkovisko, z ktorého vás k hradu v pravidelných intervaloch preváža Navetta – alebo kyvadlový autobus. Keďže my sme boli mimo sezóny, vyviezli sme sa až tesne k hradu, kde sa nachádza oveľa menšie parkovisko. Výhodou je, že nemusíte čakať na kyvadlový autobus. Hrad nemá priekopu a ani padací most, preto sa predpokladá, že nikdy nemal slúžiť ako obranný hrad. Taliani ho popisujú jako „najfascinujúcejší“ hrad postavený Fridrichom II. a jeho podobizeň sa nachádza aj na talianskej verzii jednocentovej eurovej mince. Podľa všetkého, hrad mal pôvodne slúžiť cisárovi ako lovecká základňa, neskôr z neho bola väznica. Fridrich II. dal postaviť v Apúlii množstvo hradov, avšak geometrický osemuholníkový dizajn Castel del Monte je jedinečný.

Všade samá osmička

Pevnosť je osemuholníkový hranol s osemuholníkovou vežou v každom rohu. Obidve poschodia majú osem izieb a v strede sa nachádza osemstranné odkryté nádvorie. Hrad má dva vchody, jeden nenápadný, obslužný a druhý ozdobený hlavný vchod. Jednou teóriou čo sa týka dizajnu hradu je, že osemuholník je prostredným symbolom medzi štvorcom (predstavujúcim zem) a kruhom (predstavujúcim oblohu). Hlavná stena je vysoká 25, má osem bášt, každá má výšku 26 m. Strany hlavného osemuholníka sú dlhé 16,5 m, strany osemuholníkových veží 3,1 m. Hrad má priemer 56 m. Jeho hlavný vchod je orientovaný na východ. V priebehu storočí bol zničený a vyplienený, v roku 1928 začali rekonštrukčné práce pod záštitou talianskeho štátu.

Meno ruže

V románe Umberta Eca „Meno ruže“ je spomínaná pevnosť „Aedificium“, pričom je zrejmé, že vychádza z Castel del Monte. Hrad je označovaný ako unikátne majstrovské dielo stredovekej vojenskej architektúry.

Víno a vinice

V okolí hradu je oblasť Andria, známa ako talianska vinárska oblasť s výrobou kvalitných červených, ružových a bielych vín. V oblasti je nespočetne veľké množstvo vinohradov, čo sme mali možnosť vidieť aj počas cesty touto úrodnou krajinou.

Keď sa niekedy dostanete do mesta Bari alebo jeho okolia, nevynechajte Castel del Monte, stojí za návštevu… po prehliadke hradu sme sa presunuli ďalej, do mesta Altamura. A o tom sa dočítate v ďalšom článku. Čo poviete na zvláštny tvar hradu? Ja osobne som niečo podobné ešte nikde nevidela, a to mám toho pochodeného dosť veľa…?

Cestovateľský denník s mapou – Okruh južným Talianskom – Apúlia vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *