Garantovaný spôsob domáceho varenia kávy – Moka Express od Bialetti

Garantovaný spôsob domáceho varenia kávy – Moka Express od Bialetti

Ste milovníci kávy? Ak áno, určite vám niečo hovorí talianska značka Bialetti. Mne je veľmi sympatická a pár vecičiek som od nich vyskúšala osobne, preto som sa rozhodla, že si o nich niečo pozisťujem a tieto informácie sprostredkujem aj vám….

Kto stojí za značkou Bialetti?

Za značkou Bialetti a spoločnosťou Bialetti Industrie SpA stojí pán Alfonso Bialetti, ktorý sa narodil v roku 1888 v talianskom mestečku Montebuglio v severnom Taliansku, v regióne Piemonte na západ od jazera Lago Maggiore. Bol to inžinier a vynálezca elegantného a jednoduchého riešenia kávovaru s názvom Moka Express. Tento kávovar bol navrhnutý v roku 1933 a stal sa hitom hneď po uvedení na trh a do dnešného dňa je symbolom talianskeho životného štýlu a talianskej kuchyne (cucina italiana).

Neskôr bolo vyvinutých niekoľko variant tohto kávovaru, jedným z nich bol Mukka Express, charakteristický potlačou s vyobrazením kravičky a určený na výrobu talianskeho cappuccina. Napriek mnohým variantom, Moka Express stále zostáva uznávanou klasikou.

Trochu z histórie kávovaru Moka Express…

Medzi rokmi 1934 a 1940 sa „pokorná“ Moka predávala iba lokálne – predával ju Alfonso na týždenných lokálnych trhoch v Piemonte. Za týchto šesť rokov vyrobil len 70 000 kusov. Do roku 2001 bolo vyrobených spolu 220 miliónov kusov a do roku 2018 sa toto číslo zväčšilo na 330 miliónov kusov. V roku 1946 vzhľadom na ťažkú povojnovú situáciu, sa Renato, Alfonsov syn, rozhodol pre novú marketingovú stratégiu iniciovanú širokou reklamnou kampaňou v televízii a na billboardoch a produktová rada Bialetti bola zúžená na jediný produkt: Moka Express. „L’omino con i baffi“ (mužík s fúzami) – maskot Moka so zdvihnutým ukazovákom, ako keby si objednával ďalšie espresso – bol založený na humornom karikatúrnom obrázku Renata Bialettiho. Počiatočné náčrty a logo vytvoril v roku 1953 Paul Campani. V roku 1956 sa spoločnosti Bialetti podarilo vybudovať najmodernejšiu továreň v meste Omegna.

Pán Alfonso Bialetti zomrel vo veku 82 rokov v roku 1970 v Taliansku.

A Moka Express dnes

Sídlo spoločnosti Bialetti Industrie SpA je v talianskom meste Brescia, prvé maloobchodné predajne Bialetti mimo Talianska boli postavené vo Francúzsku a v Španielsku. Spoločnosť je dnes jedným z najväčších výrobcov kuchynských spotrebičov. V 9 z 10 talianskych domácností nájdete aspoň jeden výrobok so značkou Bialetti. Je súčasťou nostalgie a veľkej náklonnosti väčšiny Talianov a viem o čom hovorím, zažila som to na vlastnej koži.

Kávovar Moka Express má viacero názvov, môžete byť označovaný aj ako Moka, Bialetti, v taliančine ako „la macchinetta“ (malý stroj) alebo „la caffettiera“. Technické výkresy Moka Express sú vystavené v múzeu designu v Londýne. Okrem toho je tento kávovar uvedený aj v Guinessovej knihe svetových rekordov ako svetovo najznámejší kávovar. V dnešnom svete neustále sa meniaceho dizajnu a meniacich sa výrobkov je vzácne práve to, že Moka Express je verný svojmu tvaru od svojho vzniku do dnes.

Moka Express sa vyznačuje starostlivým dizajnom, dôrazom na detail a jednoduchosť, zatiaľ čo dbá na kvalitu, skúsenosti, spoľahlivosť a vášeň. Svedčí o originalite a inovatívnosti talianskeho dizajnu po celom svete. Spoločnosť Bialetti priniesla revolúciu potešenia z výroby kávy. Od kávovarov až po malé domáce spotrebiče, od hrncov a panvíc až po espresso, značka Bialetti je naďalej synonymom skutočnej radosti, zručnosti a vášne.

Máte kávovar Moka Express doma aj vy? Alebo používate radšej iný spôsob prípravy kávy?2 thoughts on “Garantovaný spôsob domáceho varenia kávy – Moka Express od Bialetti”

    • Jasne, že nič zložité, úplne jednoduché – a výsledkom je skvelá kávička… a na výber obrovské množstvo krásnych dizajnov kávovaru… radosť použiť 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *