Dolomity – skvelá lyžovačka v blízkej Sappade

Dolomity – skvelá lyžovačka v blízkej Sappade

Dolomity – raj pre lyžiarov

Deti majú prázdniny, snehu je u nás málo, preto sme sa na poslednú chvíľu rozhodli podniknúť lyžiarsky výlet do Talianska. Keďže nemôžeme cestovať na celý týždeň, hľadali sme stredisko čo najbližšie k nášmu bydlisku. Voľba padla na dedinku Sappada, ktorá je súčasťou Dolomitov (od 26.6.2009 su Dolomity zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO) a samotná dedinka patrí do zoznamu “I Borghi piu belli d’Italia” v regióne Friuli Venezia Giulia.

Ako sa tam najlepšie dostať? 

Ráno vyrážame z domu o 6,30. Je koniec februára, sobota, cesty poloprázdne a tak to ide hladko a rýchlo. Raňajky v aute, obed počas našej obligatórnej zastávky v IKEA Klagenfurt. Je hneď pri diaľnici, stojíme tam vždy, keď cestujeme do/z Talianska. Ďalej pokračujeme smer Tarvisio. Tu sme si obľúbili zastaviť sa na kávičku prípadne malé občerstvenie v podniku s názvom DAWIT – https://www.dawit.shop/menu. Majú tu príjemnú obsluhu a na výber veľkého množstva pochúťok – sladkých či slaných, dokonca malý obchodík s vínom a rôznymi špecialitami. 

Sappada a jej možnosti – svahy a lanovky 
Ráno vstávame celí nedočkaví, čo nás čaká na zjazdovke. V kľude sa naraňajkujeme a vyrážame. K stanici lanovky to nie je ďaleko, ideme ale autom, pretože aj 500 metrov prejsť v lyžiarkach a s lyžami na pleci sa nám predsa len nechce. Parkovisko je zadarmo a dostatočne priestranné. V nástupnej stanici si kupujeme 3-dňový lístok. Ceny sú viac než priaznivé, pre deti aj pre dospelých – aktuálny cenník nájdete napríklad aj tu: https://www.neveitalia.it/ski/sappada/skipass

Prečo je Sappada zaujímavá a čo by ste o nej mali vedieť? Tu je pár zaujímavostí:
Sappada/Plodn je miesto jedinečné a v podstate jediné svojho druhu v Taliansku. Je to v podstate nemecky hovoriaci jazykový a kultúrny “ostrov”, bohatý na tradície udržiavané po stáročia, s vášňou a srdcom ich obyvateľov. Toto miesto má nespočetne veľa silných stránok, preto je často navštevované jednotlivcami ale aj rodinami, turistami a športovcami ako aj milovníkmi dobrého jedla.

Možnosti na výlety do okolia 

Ak by ste mali chuť v dedinke zostať dlhší čas, myslím, že sa nudiť nebudete. Aspoň u nás je takým zvykom, vždy si urobiť aspoň malý prehľad o tom, kam sa v okolí dá ísť na výlet. NIekedy toho stihneme viac, inokedy menej, ale vždy je aspoň dôvod sa ešte niekedy vrátiť a stihnúť to omeškané. V našom itinerári je pár tipov na výlety v okolí Sappady.

Náš itinerár ako inšpirácia

Hore je len pár slov, oveľa viac podrobností vrátane názorných máp nájdete v našom itinerári #19 Na lyžovačku do Sappady. Deň po dni vás prevediem našou dovolenkou na lyžiach. Od príchodu až po možnosti na výlety do okolia. Nech sa páči, môžete sa inšpirovať.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:

Taliansko a láska
Trilógia za najlepšiu cenu v našom E-shope
Na želanie
E-plagáty – aj na želanie
Kuchynský darčekový set
Samolepky pre potešenie

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png

 Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *