Aj takto sa dá navštíviť Stromboli. Zážitky z Kalábrie – časť 3. – výlet na Liparské ostrovy

Aj takto sa dá navštíviť Stromboli. Zážitky z Kalábrie – časť 3. – výlet na Liparské ostrovy

Prístav v mestečku Tropea je najvhodnejším miestom, kde začať výlet plavbou na lodi na nezabudnuteľné sopečné Liparské ostrovy. Destinácií na plavbu loďou z Tropea je viac, záleží od lodnej spoločnosti a tiež od ročného obdobia, kedy sa rozhodnete túto plavbu podniknúť. 

Panarea a Stromboli

My sme sa na Liparské ostrovy z Tropea vybrali v mesiaci júl pred pár rokmi a naša cieľová destinácia boli 2 ostrovy – ostrov Panarea a ostrov Stromboli. Keďže sme na týchto ostrovoch už raz boli, bolo to na jar a cestovali sme z ostrova Lipari, rozhodli sme sa absolvovať tú istú trasu, teraz z opačnej strany, z Kalábrie a hlavne uprostred hlavnej turistickej sezóny, čo nám umožnilo porovnať dve situácie na tom istom mieste. Výsledok nášho porovnania, výhody a nevýhody, nájdete počas čítania tohto článku.

Plavba

Lístky na plavbu sme si objednali v prístave Tropea niekoľko dní vopred, čo sme neskôr ocenili, pretože záujem o tieto plavby bol v tom čase naozaj veľký. Plavili sme sa na pomerne veľkej, peknej a modernej výletnej lodi. Také lode, ako bola naša, v rovnakom čase, odplávali z prístavu tri. Takže záujem o celodenné výlety bol naozaj veľký. Po cca 2 hodinovej plavbe sme pristáli na ostrove Panarea (viď iný článok s popisom všetkých Liparských ostrovov), kde sme dostali 2-hodinovú prestávku na preskúmanie ostrova. Boli sme veľmi prekvapení, život oproti tomu, čo sme videli v marci, bol úplne iný… Žilo to tam o 200% viac, uličky plné obchodíkov, turistov, domácich, reštaurácií, kaviarní, špeciálnych malých taxíkov, ale hlavne – ÚŽASNÉ KVETENSTVO – zatiaľ najkrajšie, aké som vo svojom živote videla. Po krátkom obede a prechádzke sme sa znovu nalodili a pokračovali cca 1-hodinovou plavbou na ostrov a zároveň aktívnu sopku, Stromboli. Čo sa týka ruchu a života, zopakovalo sa to isté, ako na ostrove Panarea, s jedným rozdielom – všade okolo nás boli výpravy, ktoré sa chystali na výstup hore. A to vám poviem, po tom, ako som absolvovala výstup v marci – neviem si predstaviť výstup takmer uprostred hlavnej turistickej sezóny, to musí na vrchole Stromboli vyzerať ako na preplnenom Václavskom námestí v Prahe… to nehovorím o tom, že v takom teple vystupovať strmým svahom hore… uffff… no, bola som v každom prípade rada, že to mám za sebou… na druhú stranu, verím tomu, že výhodou v lete je, že na vrchole nemrznete tak, ako v marci…  A tak som si na svoj jarný výstup na Stromboli aspoň pospomínala (v dobrom). Pobyt na Stromboli sme zavŕšili príjemným obedom v pizzerii Da Giovanni. Potom pár fotiek na pobreží s čiernym sopečným prachom a kameňmi a nalodenie na cestu späť.

Výbuchy na Stromboli

Milým prekvapením bolo to, že loď pred odchodom oboplávala neskutočne krásny a romantický ostrovček Strombolicchio, kde sa nám podarilo urobiť pár úžasných fotiek a pri odvrátenej strane Stromboli sme čakali s vypnutými motormi na západ slnka a na pár výbuchov sopečných kráterov. Žeravá láva vybuchovala do výšky a krásne sa vynímala na tmavej oblohe… Potom už len dlhá cesta domov a zaspávanie tesne pred polnocou s príjemne unavenými spomienkami na dnešný výlet. Tak – Stromboli – mám ťa prejdenú zdola, zhora a aj dookola ? a môžem povedať, že mám na teba len tie najkrajšie spomienky…

Praktický cestovateľský E-denník s mapou na stiahnutie v našom E-shope – Kalábria

Ak sa rozhodneš naplánovať si v budúcnosti dovolenku v Kalábrii, neváhaj a stiahni si jeden z našich Cestovateľských E-denníkov s mapou. Prevedieme ťa všetkým, čo oslovilo nás, veríme, že ti to pomôže pripraviť si vlastný plán cesty alebo v kľude “okopírovať” ten náš – už overený našimi cestovateľskými topánkami po Taliansku. E-denník je k stiahnutiu jednoducho v našom E-shope v časti E-itineráre.

Cestovateľský E-denník s mapou – časť Kalábria – vo formáte PDF si môžete stiahnuť v našom E-shope v časti E-itineráre.

Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.pngPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *