Ten najlepší výber z talianskych vín

Ten najlepší výber z talianskych vín

Taliansko patrí medzi najväčších výrobcov vína. Vinice sa nachádzajú v každom talianskom regióne a víno sa používa buď na domácom trhu, ako veľmi obľúbený nápoj, alebo tvorí dôležitú časť exportu Talianska.

Taliani sa jednoducho vo výrobe vína vyznajú. A je tomu tak od severu až po juh krajiny. Tak ako poznáme 20 geografických regiónov Talianska, tak isto existuje 20 regiónov v spojitosti s vínom. To totiž „kopíruje“ typickú kuchyňu toho ktorého regiónu.

Talianskych vín je nesmierne veľa, snáď len krátke predstavenie tých, ktoré patria medzi svetoznáme:

#1 Červené víno Chianti

Rodiskom tohto asi najznámejšieho talianskeho vína je stredné Toskánsko. Jeho hlavná odroda je Sangiovese, čo z latinčiny znamená Jupiterova krv a pestovali ju už starí Etruskovia.

#2 Červené víno Barolo

Barolo patrí tiež k najznámejším talianskym vínam: chuť bohatá, zároveň delikátne ovocná a jemne parfémovaná. Pochádza z oblasti Piemont. Je vyrobené z odrody Nebbiolo, ktorej názov je odvodený od slova „nebbia“, čo po taliansky znamená „hmla“ – údolia v oblasti Piemont sú totiž na jeseň veľmi hmlisté.

#3 Červené víno Primitivo

Názov tejto odrody je spojený s tým faktom, že medzi prvými kvitne a aj dozrieva. Názov je odvodený od latinského „primativus“ alebo talianskeho „primaticcio“, čo znamená „skoro dozrievajúci“. Rodiskom tejto odrody je Puglia – mestečko Gioia del Colle. Typickým znakom je vyšší alkohol, niekedy až 15 – 17 %.

#4 Biele víno Soave

Soave je suché biele víno z oblasti Benátsko (taliansky Veneto), ktorá leží na severovýchode Talianska. Veneto bolo aj prvým regiónom, ktorý zaviedol tzv. vínne cesty. Od regiónu Soave sa smerom na západ až ku Gardskému jazeru rozprestiera kopcovitá krajinu obklopujúca Veronu. Jej vulkanická pôda je natoľko úrodná, že vinič tu rastie „na každom kroku“.

#5 Biele víno Vermentino

Jedná sa o jednu z mála bielych talianskych odrôd, ktorej vyhovujú neúrodné slnkom vysušené pôdy a teplé letné dni. Vysádza sa blízko morského pobrežia na Sardínii, v Toskánsku alebo Ligúrii. Je to veľmi svieže letné víno pripomínajúce letnú prímorskú atmosféru.

#6 Biele víno Pinot grigio – nakoniec to najlepšie – moje najobľúbenejšie zo všetkých…

Jedná sa o typicky ľahké, suché a svieže víno s doplnkom tónov citrusových plodov, zeleného jablka a kvetín. Vína Pinot Grigio sú viac menej určené na okamžitú konzumáciu, nie sú vhodné na archiváciu. Tejto odrode sa v Taliansku darí hlavne na severe a jej synonymá sú: Pinot Gris, Grauburgunder, Rulandské šedé. Určite ho ochutnajte, mňa si toto víno podmanilo… ?

Máte aj vy svoje obľúbené? Sem s ním, rada ho ochutnám…

Na zdravie!

Vínna mapa Talianska


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *