Taliansky film plný poézie – Il postino – Poštár

Taliansky film plný poézie – Il postino – Poštár

Nebudem klamať, taký záver som v žiadnom prípade nečakala. Prekvapil ma, fakt že ma prekvapil… Môžem povedať, že príbeh tohto filmu je naozaj originálny. Okrem iného sa vyznačuje tým, čo dnes nie je také časté – pomalosťou. Tak ako existuje „slow food“, povedala by som, že tento film sa dá označiť ako „slow movie“. Ja som fanúšikom hnutia „slow“. Čím ďalej, tým viac. A tak som si tento film užila. Toto je len moje upozornenie pre vyznávačov „fast“ kultúry… aby vedeli, na čo sa majú pripraviť. Pripravte sa na pomalý, tragický príbeh jedného muža. Film som pozerala s o to väčším zanietením, pretože ten tragický príbeh sa neodohrával len na plátne, ale aj za ním – hlavný predstaviteľ – herec a režisér Massimo Troisi bol jedným z najzaujímavejších mužov filmového plátna. Svoju krátku kariéru zakončil práve filmom Poštár. Vzhľadom na to, že bol po namáhavej a ťažkej operácii srdca v USA a fyzicky nestačil, bol pri scénach nevyžadujúcich priamo jeho prítomnosť dablovaný. Zaslúži si obdiv za svoje odhodlanie film natočiť aj v takomto zdravotnom stave. Troisi opustil tento svet presne jeden deň po oficiálnom ukončení natáčania. Zomrel v Ríme v dome svojej sestry pri popoludňajšej sieste.

Krásne prostredie

Film sa odohráva koncom päťdesiatych rokov na malom talianskom ostrovčeku. Filmovanie bolo uskutočnené hlavne na ostrove Procida v Neapolskom zálive, ale aj na Saline, jednom zo sopečných Liparských ostrovov. Život rybára Maria Ruoppola sa zmení, keď prijme dočasne miesto poštára: stačí mu k tomu len mať bicykel a vedieť trochu čítať. Jediným Mariovým zákazníkom je Pablo Neruda (1904 – 1973), slávny čílsky básnik, ktorý na ostrovčeku v malom domčeku trávi chvíle vyhnanstva v spoločnosti svojich veršov a svojej krásnej manželky. Smoliar v láske Mario sa o presláveného muža začne zaujímať hlavne preto, že v poézii vidí možnosť naučiť sa, ako zvádzať ženy. Čoskoro však vášnivo prepadne poézii a pomaly začína chápať aj politické presvedčenie svojho nového priateľa. Podarí sa mu získať srdce milovanej Beatrice, ale aj nový pohľad na svet. Neruda sa vráti späť do vlasti a po sebe zanecháva omnoho viac, než len pomaly sa vytrácajúce spomienky: z Maria sa stal muž, ktorý vie, kým je, ale vie aj to, že svoje schopnosti môže dať do služieb ostatným. Záver už nechám na vás – pozrite si ho. Jedná sa o jemnú komédiu, ktorá spracováva s humorom i s nostalgiou zvláštne stretnutie dvoch úplne odlišných mužov, ktoré sa naozaj uskutočnilo (Pablo Neruda venoval svojmu talianskemu priateľovi jednu zo svojich básní). Film, natočený v roku 1994, získal mnoho ocenení ako aj vynikajúce hodnotenie.

Objednáte v našom E-shope:

V našom E-shope si môžete už objednať tlačenú knihu s názvom “Taliansko a láska majú 3 spoločné veci”. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope a tiež si môžete pozrieť náhľady jednotlivých strán. K obednávke posielame malý darček zadarmo.

E-kniha

Veľa ďalších talianskych receptov nájdete aj v E-knihe na mojom blogu www.talianskosrdcom.sk… Stačí, ak sa prihlásite na odber najnovšieho článku priamo do vašej schránky a obratom obdržíte link na stiahnutie e-knihy plnej famóznych fotografií a receptov na talianske jedlá a nápoje. E-knihu (je vo formáte PDF) vám prinášam zadarmo, pretože láska (aj tá k Taliansku) ide predsa cez žalúdok… Vychutnajte si kúsok Talianska priamo zo svojich domovov :-).

E-knihu vo formáte PDF dostanete zadarmo – stačí, ak si prihlásite odber najnovších článkov z www.talianskosrdcom.sk priamo do svojej schránky.

Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu – nahliadnite dovnútra, pribudli nám novinky:

Naše knihy

Štýlová porcelánová šálka s talianskym srdcom
Naše plecháčiky
Naše zápisníky

Darčekové perá s nápisom

Nálepka “Talianske srdce” V našom e-shope nájdete toho oveľa viac… stačí, ak kliknete na obrázok dole a môžete vyberať…

Výhodné darčekové sety

Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.

Taliansko  srdcom

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je Logo-TS-2-1024x996.png    Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *