Niečo málo o pocitoch, emóciách a taliančine

Niečo málo o pocitoch, emóciách a taliančine

Učím sa po taliansky… už niekoľko rokov, nie je to intenzívna výuka, skôr by som povedala, že je to moje hobby, ktoré si pomaly po troške vychutnávam a ešte dlho budem… Taliančina sa mi páči

Kto hovorí po taliansky?

Po taliansky hovorí asi 70 miliónov ľudí na svete, pre asi 60 miliónov je ich prvým jazykom. Je úradným jazykom v Taliansku, ale hovoria ňou aj vo švajčiarskom regióne Canton Ticino, ako i veľa emigrantov po celom svete. Patrí medzi románske jazyky, ktoré sa vyvinuli z latinčiny. Štandardná úradná taliančina je kompromisom medzi jazykmi južného a severného Talianska. Základ tvoria toskánske dialekty a v poslednej dobe je čoraz viac ovplyvňovaný milánskymi dialektami, keďže Miláno sa stáva ekonomickým centrom krajiny.

Dôležitá vec – pozor, na prízvuku v taliančine záleží – môže totiž zmeniť celý význam…

Trochu z histórie

Prvé právne dokumenty, kde bola použitá taliančina sú z roku okolo 960 n. l. Taliančina bola prvý krát formalizovaná dielom Dante Alighieriho a jeho Božskou komédiou a Dantemu sa dodnes pripisuje štandardizácia talianskeho jazyka. Taliani si vo všeobecnosti myslia, že najlepšia hovorená taliančina je lingua toscana in bocca romana (toskánsky jazyk v rímskych ústach). Rimania sú známi jasnými a zreteľnými výrazovými prostriedkami, kým toskánsky dialekt je najbližším existujúcim dialektom k Danteho dnes štandardnej taliančine.

Prečo sa teda učiť po taliansky?

Mám pre vás 3 krásne dôvody:

#1 Viac si užijete cestovanie – Každá návšteva Talianska bude obohatená ak si pred odchodom nájdete trochu času na učenie sa tohoto jazyka.

#2 Viac oceníte taliansku kultúru a životný štýl – Od talianskej kuchyne až po operu, čo i len malá znalosť taliančiny vám pomôže lepšie oceniť prínos Talianska do svetovej kultúry.

#3 a nakoniec – prekrásne znie ? Taliančina je všeobecne považovaná za jeden z najkrajšie znejúcich jazykov sveta.

Pozor – jedna dôležitá informácia

Taliančina, to nie je len hovorené slovo… to sú aj gestá, ktoré hovorené slovo sprevádzajú, doslova divoká gestikulácia, ktorá samozrejme odráža známy taliansky temperament a pomáha zdôrazniť prejavy a myšlienky jednotlivca. Aby to nebolo príliš jednoduché, prízvuk, tón hlasu a gestá sa môžu líšiť v závislosti od toho, ktorú časť Talianska navštívite. Počas pobytu v Taliansku sa nemusíte báť, ak si všimnete, že ľudia mávajú rukami a vymieňajú si rázne gestá rúk pri vzájomnom rozhovore: to sú len príklady klasickej talianskej neverbálnej komunikácie – najviac viditeľné v južnej časti krajiny. A táto krásna malá výnimka je pre Talianov to, čo ich odlišuje od zvyšku sveta…. vyjadrujú tým svoje pocity a emócie, a v tom tkvie tá krása ?

Ešte váhate? Tak neváhajte a začnite, každý deň sa počíta… Držím vám palce, pretože začať je to najťažšie, potom to už ide…. Veľa šťastia ?



6 thoughts on “Niečo málo o pocitoch, emóciách a taliančine”

  • každí z nás je na niečo iné…a u mňa teda neprevažuje talent na jazyky… takže…možno
    v ďalšom živote to bude priaznivejšie…ale inak super..

    • Ano, u niekoho je to viac o talente na jazyky, niekto ma talent na nieco ine… ja si skor myslim, ze je to o vasni 🙂 a o tom, ze ked nieco milujes, nie je co riesit…. a je jedno, ci talent mas alebo nie… 🙂 krasny den

  • tak to je pravda, asi mi chýba tá vášeň…alebo mám vášeň pre niečo iné..☺..Ale to nemení nič na tom,že
    je zábavné sledovať ako nás sprevádzaš svojou vášňou..♥♥♥

  • No úžasný článok že mám chuť si ísť kúpiť knihu Taliančiny…A. ZAČAŤ.. máš pravdu… ?Žiadne výhovorky lebo keď niečo naozaj chceš tak ides za tým a urobíš to. A každý deň sa počíta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *