Zlatistý mok so značkou Birra Moretti a dôležité pivné desatoro

Zlatistý mok so značkou Birra Moretti a dôležité pivné desatoro

Máte radi pivo? Ja áno. Nepijem ho veľa a ani často, najväčšiu chuť na dobré chladené orosené pivo mám samozrejme v lete. Nič iné mi tak nezaženie smäd, ako dobré pivo. Tá špecifická horkastá chuť mi jednoducho robí dobre… a tak som si postupne počas mojich ciest po Taliansku našla cestu aj k talianskym značkám piva. A talianske pivo si našlo cestu z Talianska aj ku nám domov. Birra Moretti. Dočítajte článok do konca, dozviete sa niečo o pivnom desatore

Trochu histórie

Birra Moretti je talianska pivovarnícka spoločnosť, ktorú založil v Udine v roku 1859 pán Luigi Moretti, vtedy 37-ročný odvážny mladý muž s jasnou víziou o svojom podnikaní. Samozrejme, v čase, keď bola jeho malá továreň otvorená, jej zakladateľ si nevedel predstaviť, ako spoločnosť narastie v budúcnosti.

Mesto Udine bolo v tom čase stále súčasťou Rakúsko-Uhorska, spoločnosť pána Morettiho bola založená ako pivovar na výrobu piva a ľadu. Prvé fľaše sa začali predávať v roku 1860.

Pivovar bol až do roku 1989 rodinným podnikom rodiny Moretti. Pôvodná továreň v Udine bola zatvorená v roku 1992, po tom, čo sa výroba piva presunula do San Giorgio di Nogaro, tiež v provincii Friuli (spoločnosť však vyrába pivo na viacerých miestach v Taliansku).

Farebná pivná škála

Spoločnosť prevzal holandský výrobca piva Heineken a v roku 2015 uviedol na trh šesť nových výrobkov Birra Moretti, dva nové Radlery ako aj šesť pív venovaných kulinárskym tradíciám talianskych regiónov: Birra Moretti pre Friuli, Birra Moretti Sicilian, Birra Moretti Piedmontese, Birra Moretti Tuscan, Birra Moretti Apulian a Lucana.
Hlavným typom Birra Moretti je 4,6% ležiak uvedený na trh v roku 1859; ďalej je to La Rossa, 7,2% tmavý ležiak a mnohé iné, ako sú napríklad:
Birra Moretti Ricetta Originale: ležiak so zlatou farbou s obsahom alkoholu 4,8%
Birra Moretti Doppio Malto: pivo Ale, zlatohnedej farby s obsahom alkoholu 7%
Birra Moretti Radler Limone: svetlo žltá farba, vyrobené pomocou sicílskych citrónov s alkoholom 2%
Birra Moretti Radler Gazzosa: Radler svetlo žltá farba, vyrobené pomocou kalábrijských citrónov s obsahom alkoholu 2%

Birra Moretti alla Friulana: ležiak, svetlo sfarbený produkt vyrobený zo sladkých jabĺk z Friuli-Venezia Giulia, s obsahom alkoholu 5,9%

Birra Moretti alla Siciliana: ležiak vyrobený z pomarančových kvetov zo Sicílie s obsahom alkoholu 5,8%

Birra Moretti alla Pugliese: ležiak zlatožltej farby, vyrobený s prísadou hruška a pšenice s obsahom alkoholu 5,6%
Birra Moretti Zero: nealkoholický ležiak a mnohé ďalšie.

Moretti a futbal

Značka Moretti je úzko spätá s talianskym národným športom – s futbalom. Od roku 1997 do roku 2008 sponzorovala spoločnosť Birra Moretti letný futbalový turnaj Birra Moretti Trophy odohrávajúci sa postupne v Udine, v Bari a v Neapole. V Udine bol postavený štadión Moretti s kapacitou 25 tisíc divákov. V roku 1988 bol však zbúraný a teraz je na jeho mieste mestský park.

A dnes…

V súčasnosti sa Birra Moretti vyváža do viac ako 40 krajín sveta, vrátane Spojených štátov, Spojeného kráľovstva, Kanady a Japonska a získava významné medzinárodné ocenenia, ktoré sú pre skupinu Birra Moretti určite víťazstvom, najmä preto, že je to jediné talianske pivo, ktoré obstálo na prvých miestach v kategóriách, ktorým zvyčajne dominujú nemecké alebo americké pivá.

Pivné desatoro

Na webovej stránke spoločnosti Birra Moretti je okrem iných zaujímavých informácií stránka s nadpisom: „Pite zodpovedne“, kde spoločnosť vysvetľuje, čo je a čo nie je zodpovedná konzumácia alkoholu.
Je tam dokonca 10 zásad, ktoré som sa rozhodla uviesť aj tu, lebo si myslím, že sú veľmi dôležité (prevzaté z oficiálnej webovej stránky spoločnosti Birra Moretti):

1. Nekontrolované pitie, pitie v nevhodnom čase alebo na nesprávnych miestach a pitie z nesprávnych dôvodov znamená nezodpovedné pitie.
2. Nesprávne použitie alebo zneužitie alkoholických nápojov môže byť nebezpečné pre vás ako aj pre ostatných.
3. Alkohol môže ovplyvniť funkcie vášho tela.
4. Rozumná denná dávka pre mužov je cca 2 až 3 pivá o veľkosti 330ml a pre ženy 1 až 2 pivá o veľkosti 330 ml.
5. Alkoholické nápoje by mali konzumovať dospelí. Deti a dospievajúci by nemali piť alkohol.
6. Pitie počas tehotenstva môže byť škodlivé pre zdravie vášho dieťaťa. Ak ste tehotná, alkohol musí počkať.
7. Nepiť pri šoférovaní. A ak ste požili alkohol, nechajte šoférovať niekoho iného. Vyvarujte sa zbytočnému riskovaniu svojho života a života ostatných.
8. Ak máte rizikovú prácu alebo prácu, ktorá si vyžaduje veľkú pozornosť, je najlepšie nepiť vôbec.
9. Užívate nejaké lieky? Niektoré lieky sa nesmú užívať s alkoholom. Pred pitím sa poraďte so svojím lekárom.
10. Citlivé a informované pitie je potešením a je zlučiteľné so zdravým životným štýlom.

Pite zodpovedne!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *