Masseria alias farma – máte chuť to vyskúšať?
Prvýkrát som sa s týmto talianskym slovíčkom stretla pri mojom pobyte v Apúlii. Netušila som o čo ide…. až kým som nemala možnosť jednu masseriu navštíviť osobne. Asi pol hodinu jazdy autom z Gallipoli sa dostanete do mestečka Taurisano a odtiaľ cca 3 km južne sa nachádza Masseria Grande. Štvorhviezdičkový hotel ponorený do krajiny polostrova Salento, doslova oáza kľudu, pokoja, zelene a množstva bazénov, bazénikov, fontán, jazierok. Ponúka tradičnú reštauráciu, v ktorej sa podávajú regionálne špeciality pripravené z miestnych sezónnych surovín, je tiež domovom rôznych zvierat, vrátane kôz, ošípaných a husí. Do neďalekých lesov si môžete urobiť výlet na koňoch. Izby sú vybavené klasickým nábytkom a tradičnou dlažbou. Cítila som sa tam príjemne, majiteľ sa o nás staral v zmysle „Náš zákazník, náš pán…“ Záhrada bezchybne upravená a pripravená na pobyt turistov, rodinnú oslavu, svadbu alebo inú príležitosť od výmyslu sveta.
Masseria v preklade do slovenčiny znamená hospodárstvo, dvor, majer, farma, gazdovstvo alebo statok. Typické najmä pre južné Taliansko a to hlavne región Apúlia. Pre ľudí, ktorí sa chcú vymaniť z bežného rutinného života a oddýchnuť si na svojej dovolenke niekde inde ako v tradičnom hotelovom komplexe, je ubytovanie v jednom z historicky obnovených poľnohospodárskych usadlostí to pravé. Masseria je vlastne opevnený statok alebo vidiecky dom.
Minulosť
Kedysi bola masseria ♥ srdcom ♥ v strede rozsiahlych pozemkov, obklopených zvlnenými poliami, hájmi a pastvinami. V letných mesiacoch bola obývaná vlastníkmi pôdy a farmármi, ktorí sa starali o plodiny a hospodárske zvieratá. Väčšinou to bol komplex viacerých budov, ktoré slúžili ako stajne na umiestnenie zvierat, skladovanie plodín alebo výrobu vína alebo syra. Z niektorých takýchto komplexov sa neskôr stali malé dediny opevnené vysokými múrmi, ktoré ich chránili proti útokom Turkov alebo pirátov. Dnes je architektúra masserií zároveň strohá aj luxusná. Svoje pôvodné kúzlo si veľké a priestranné izby zachovávajú aj vďaka kamenným krbom, klenutým stropom a obnoveným mramorovým podlahám. Ich štýl sa pohybuje od rustikálneho po luxusný, väčšinou majú k dispozícii bazén, záhradu a reštauráciu, kde niektoré ponúkajú kurzy varenia pre svojich hostí.
Historicky výstavba masserií spadá do obdobia 16. – 18. storočia. Najväčší rozkvet prestavieb starých masserií na nové a luxusné komplexy respektíve agroturistické komplexy bol zaznamenaný hlavne v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. V blízkosti pobrežia medzi mestami Bari a Brindisi sa nachádza mnoho masserií a táto oblasť je preto často nazývaná aj ako „Masseria coast“. Takýmto spôsobom sa dosiahlo aj to, že sa tieto dôležité pamiatky zachovajú pre ďalšie generácie.
Takéto niečo u nás bohužiaľ chýba… Bolo by fajn mať ich aj u nás… Ich výskyt v Taliansku je označený na mapke červenou farbou.