Dámska jazda v Ríme – deň 2. – utorok
Ráno, keďže bývame blízko Vatikánu, vyrážame pešo týmto smerom. Najlepšie dni na návštevu sú vraj utorok alebo štvrtok, takže sme si vybrali utorok. A urobili sme dobre… videli sme, ako je námestie naplnené ľuďmi v stredu a poviem vám, bolo tam obrovské množstvo ľudí…
Ak chceš navštíviť Baziliku svätého Petra, musíš byť vhodne oblečený: žiadne odhalené kolená alebo ramená. Buďte opatrní pri nosení šortiek a sukní; názory vatikánskych stráží, pokiaľ ide o to, čo je prijateľné sa môžu líšiť.
Ako sa vyhnúť dlhým radom a drahým lístkom na prioritný vstup? Čítaj ďalej…
Bazilika svätého Petra
Je dobré byť pred vchodom hneď ráno, keď sa otvára. Z ubytovania pešo sme to mali cca 950m a boli sme tam za 15 min. Čiže budík nastavený na skorú rannú hodinu, dobre sa naraňajkovať (nepodceniť výdatné raňajky!) a vyraziť. Po prehliadnutí si Baziliky – zadarmo – sme pokračovali kupolou Baziliky svätého Petra.
Kupola Baziliky svätého Petra
Je to naozaj extraordinárny zážitok, ktorý je potrebné absolvovať….. Uvidíte Baziliku svätého Petra z úplne iného uhla a tak ľahko na to nezabudnete. Prvé poschodie kupoly je možné absolvovať výťahom, čím sa vyhneme 171 schodom a môžeme si interiér Baziliky obzrieť zhora. Ak vystúpite do kupoly na prvé poschodie, môžete ísť von na strechu Baziliky svätého Petra a vidieť apoštolov. Ďalej je potrebné absolvovať 321 schodov (točitých) na vrchol Baziliky. Po dosiahnutí vrcholu sa vám naskytne dych berúci panoramatický výhľad na Vatikán a Rím. Za výťah zaplatíme v hotovosti 10,- EUR. Na pešo (170 schodov) je to 8,00 EUR. Na pešo to má určite väčšie čaro, takže pokiaľ vám to zdravotný stav dovoľuje, zvoľte rovnakú trasu ako my. A môžeme vyraziť…. Samozrejme, nezabudnúť na vhodné oblečenie, pohodlnú obuv, malú kabelku/ruksak, fotoaparát, vodu a hroznový cukor alebo proteínovú tyčinku. Zíde sa vám 🙂
Vchod do kupoly Baziliky svätého Petra je napravo od hlavného vchodu. Je to tiež jedna z prvých vecí, ktoré uvidíte, akonáhle sa dostanete cez kontrolu bezpečnosti na námestí. Pozor: existujú dva rady, jeden pre použitie výťahu a druhý pre použitie schodov. Ako si možno viete predstaviť, rad pre použitie výťahu bude dlhší a pomalší.
Na streche baziliky sa nachádzajú toalety a tiež veľmi príjemná kaviareň, kde si môžete oddýchnuť a vypiť si svoje ranné kapučíno s čerstvým cornettom. Po návrate z kupoly (špeciálnymi schodmi určenými iba na zostup) sa ocitneme dole a môžeme vyraziť smer Koloseum.
Presun metrom alebo pešo od Baziliky svätého Petra až ku Koloseu. Cestou sa zastavíme v obchodíku
Vestopazzo
Je to sympatická spoločnosť založená v roku 1994 zaoberajúca sa designom a výrobou šperkov, oblečenia a módnych doplnkov. Po čerstvom závane módy a pekných vecičiek sa presúvame ďalej smer Koloseum.
Koloseum
Tak a Koloseum – obrovské prekvapenie, keď som ho uvidela prvý krát…. moje očakávanie bolo, že uvidím niečo obrovsky kolosálne…. Podľa mojich predstáv…. a výsledok – Koloseum je krásne, ale nie je tak obrovské, ako som čakala… a nevadí mi to… pretože keď sa o ňom dozviete viac, pochopíte, že svojím spôsobom kolosálne je. Určite obetujte pár EUR navyše a choďte si pozrieť Koloseum zvnútra, stojí to za to. Stavba bola postavené v roku 70-80 AD (anno Domini – pred Kristom). Je to vlastne oválny amfiteáter, najväčší aký kedy bol postavený. Zmestilo sa do neho niečo medzi 50 000 až 80 000 návštevníkov, priemerne sa predstavení zúčastňovalo 65 000 návštevníkov. Aj keď čas a zemetrasenia sa podpísali na konštrukcii Kolosea, stále patrí k nádherným monumentálnym stavbám a bolo na základe kampane v rokoch 2000-2007 zaradené do zoznamu nových 7 divov sveta (a to sa vyberalo z 200 divov po celom svete). Ešte váhate?
My sme dorazili pred Koloseum okolo 10,30. Lístok sme mali kúpený na vstup o 11,00, lístok „skip the line“ pre časovú návštevu Kolosea + Palatínsky vrch/Forum Romanum (je na nás, či chceme navštíviť všetky tri miesta, alebo len Koloseum a jedno z dvoch miest). Pozor – kúpiť lístok dopredu online sa naozaj oplatí – ušetríte tým veľa času – rady sú tu naozaj dlhé – náklady cca 18,- EUR (kupované dostatočne dopredu niekedy v máji na tejto stránke: https://book.colosseum-rome-tickets.com . Po návšteve Kolosea sa presúvame na
Palatínsky vrch
Palatínsky vrch je veľmi príjemné miesto pre pokojnú prechádzku pod tieňmi stromov okolo mnohých zachovaných kútov starovekého Ríma. Je považovaný za rodisko talianskeho hlavného mesta a bol obývaný od roku 1000 pred Kristom. Horná trieda rímskych občanov si tu postavila v minulosti luxusné vily, z ktorých časť je zachovaná ešte dnes. Rímska mytológia hovorí o jaskyni, ktorá bola obývaná vlčicou, ktorá sa starala o Romula a Réma. Podľa legendy, keď bratia vyrástli, rozhodli sa založiť mesto na brehu rieky, ale keď sa nemohli dohodnúť, Romulus zabil Réma a založil mesto Rím (Roma). Z Palatínskeho vrchu sú najkrajšie výhľady na Forum Romanum. Po prechádzke a obhliadke vrchu sa presúvame popri Circus maximus k Ústam pravdy:
Bocca della verita alias Ústa pravdy
Masívna mramorová maska váži asi 1300 kg a pravdepodobne predstavuje tvár Boha mora Oceána. Oči, nozdry a ústa sú otvorené. Historici sú si nie úplne istí, čo bolo pôvodným účelom disku. Je známy z filmu „Prázdniny v Ríme“ s Audrey Hepburn a Gregory Peckom. Ak ste si istí, že neklamete (pretože ak klamete a strčíte ruku do úst masky, legenda hovorí, že ruka vám môže byť odhryznutá) tak navštívte tento legendárny staroveký detektor lži… je to zábavné, aj keď budete musieť odstáť rad čakajúcich ľudí…. ide to ale pomerne rýchlo a za peknú fotku s rukou v ústach masky to stojí ?
Giardino degli aranci (Parco Savello)
Podvečer s prestávkou na obed sa presúvame do pomarančového sadu, odkiaľ je v zlatej hodinke nádherný výhľad na panorámu mesta Rím a Vatikánu. Je to oáza mieru a pokoja. Je tam veľa lavičiek a stromy obsypané pomarančmi poskytujúce tieň. Vraj je to najromantickejší park v Ríme – máte chuť sa o tom presvedčiť sami? Otvorené denne (zadarmo) október-február 07.00-18.00, marec 07.00-20.00, apríl-august 07.00-21.00, september 07.00-20.00.
Aventine – kľúčová dierka
Keď sa pozriete cez záhadnú kľúčovú dierku, máte v skutočnosti v línii zraku tri krajiny: Maltu, Taliansko a Vatikán. Priestor tesne za dverami patrí maltským rytierom a je to naozaj pôda Malty. Priestor tesne za Maltskou pôdou je Rím, Taliansko. A nakoniec, Bazilika svätého Petra leží vo Vatikáne, v najmenšej krajine na svete. Vcelku pôsobivé na jednu malú kľúčovú dierku! Pohľad cez ňu je nesmierne dokonalý. Nielenže je Bazilika svätého Petra dokonale zarámovaná záhradným oblúkom, ale dva jeho oblúky sú perfektne vyrovnané. Bolo to urobené zámerne, alebo sa jedná o vzácnu zhodu náhod? Tieto otázky môžu zostať nezodpovedané, ale jedna vec je istá, pohľad cez kľúčovú dierku je mimoriadny!
Piramide di Caio Cestio
Cestou od kľúčovej dierky k našej poslednej zastávke Eataly prechádzame popri pyramíde Cestius. Je to starobylá pyramída v Ríme, v blízkosti Porta San Paolo a protestantského cintorína. Bola postavená ako hrob pre Gaia Cestia a stojí na pomedzí medzi dvoma starobylými cestami. Pyramída bola postavená asi v rokoch 18 -12 pred Kristom a dnes je jednou z najzachovalejších starovekých budov v Ríme. Na záver dňa sa premiestňujeme do
Eataly
To o Eataly je na samostatný článok… V Ríme je Eataly otvorené od 9,00 do 24,00 každý deň, zadarmo – tu na nás čaká večera a nákup talianskych špecialít. Večer sa metrom presúvame domov do stanice Ottaviano z najbližšej stanice Metra Piramide. A tešíme sa (aj keď trochu unavené) na ďalší deň v poradí – 3. deň našeho výletu.
Navštívili ste už niekedy Vatikán? Čo najviac zaujalo vás? My sme tentokrát nestihli Vatikánske múzeá s famóznou Sixtínskou kaplnkou, čo je škoda, ale aspoň máme dôvod cestovať do Ríma a do Vatikánu opäť :-).
Celý itinerár výletu po Ríme vrátane máp a rád nájdete v našom e-shope, stačí kliknúť na obrázok a nechať sa inšpirovať.
Ak máte záujem sa inšpirovať a pozrieť sa na nami overené itineráre do ďalších „kútov“ Talianska, pozrite sa na našu E-knihu s názvom “Klub cestovateľa Talianskom” – jedná sa o ekonomicky výhodné sumárne elektronické vydanie 15 overených itinerárov od severu po juh.
V tejto E-knihe, ktorá má 240 strán, nájdete:
- 7 regiónov Talianska od severu po juh
- 15 odskúšaných itinerárov so 40 výletmi
- 47 originálnych máp s označením smeru
- a okolo 350 plnofarebných fotografií
Veľa iných informácií o cestovaní po Taliansku od severu až po juh nájdete v tlačenej knihe s názvom “Taliansko s láska majú 3 spoločné veci” s podnázvom “Cestovanie”, ktorú si môžete objednať v našom E-shope. Viac o knihe sa dozviete v popise v E-shope vrátane náhľadov jednotlivých strán alebo v menu v záložke KNIHY . K objednávke posielame malý darček zadarmo.
Navštívte náš E-shop, postupne dopĺňame všetko, čo súvisí s Talianskom a s láskou k nemu, potešte seba alebo niekoho blízkeho, o kom viete, že Taliansko miluje… Malá ochutnávka z E-shopu:
Oveľa viac pekných talianskych „vecičiek“ nájdete v našom e-obchodíku, vrátane výhodných darčekových setov. Stačí kliknúť na obrázok a môžete vyberať.
Chcete dostávať novinky z našej stránky priamo do svojej mailovej schránky? Máte radi Taliansko a všetko, čo s ním súvisí? Nechcete zmeškať nič, čo by vás mohlo zaujať? Stačí, ak vpíšete do formulára “Najnovší článok priamo do tvojej schránky” svoju mailovú adresu a o ostatné sa postaráme my.
Taliansko ♥ srdcom
čo dodať…krásne…
🙂
No aj keď to bol ozaj náročný výletný deň stálo to určite zato…?a tie nákupy na blšom trhu na tie mame tiež veselé spomienky…to nevymyslíš to je zivot..??
xi xi xi…. tie nakupy nemali chybu… to fakt nevymyslis… bolo to skvele 🙂